Silverstein – Rescue
Před půl rokem vydali pětipísňové EP Transitions, které mělo posluchače do jisté míry navnadit na poslech plánovaného těžkotonáního materiálu, do jisté míry ale přesvědčit, že Silverstein si nenechali nastoupat (v poslední době opravdu velká) kvanta slávy do hlavy, ale odhodlaně a kovotepečně pokračují ve své cestě napříč post-hardcoreovými poli. Svou druhou dekádu zahájili vydáním páté plnohodnotné desky s názvem Rescue (datum vydání konkrétně nastaveno na 26. dubna). Pokud to vezmeme čistě metaforicky, zachraňovat (angl. „rescue“) Silverstein nic nemusejí nalápnuto měli více než dobře (a pro ty, kteří nechtějí číst dál, a zároveň chce konečné resumé Rescue je deska kvalitní a pravidelného posluchače kanadských energetiků s nejvyí pravděpodobností nadchne).
Pro ty zvídavější na kompaktu se nachází celkem osmnáct (!) kousků, z nich třetina je bonusových, nicméně přesto jsou trochu paradoxně přiloeny i k základní verzi alba. V případě oněch šesti se jedná o sběratelské artefakty v podobě akustických verzí a demo nahrávek. Přesuňme se ale ke stěejní části materiálu.
Na první poslech získáte dojem, že tohle album představuje jednostopání skladbu bez větších intervencí do ucha posluchače. Pro zevrubnější pocity budete desku muset několikrát přetočit. Když otvírák Medication barvitě rozepíše klasický styl kanadské pětice, zbude vám alespoň čas na zhodnocení zvukové stránky celého alba. Ta je v maximálním pořádku přechod k vydavatelství Hopeless Records nebyl špatným krokem, aranže jsou decentní, neuslyšíte žádné housle ani monstrózní echo efekty, jak jste byli zvyklí ze starších desek. Rescue je totiž jednoznačným a přímým albem ve čtyřiceti minutách zkrátka nenajdete nějaký výraznější akustický part.
Výrazně přibylo screama, které kvalitativně stoupá (jak jsme již z Toldova zpěváckého progresu zvyklí). Dokazují to hned první dva singly Sacrifice (videoklip zde) a The Artist (videoklip zde). Pro posluchače to může být příjemné překvapení s ohledem na jiné kapely podobného ranku, které s každou další deskou vyloeně měknou. Osobní favorit Forget Your Heart, kterému na paty sahá již dříve uniklá Burning Hearts, dělí melodické party se screamo složkou v poměru 50:50. V Live To Kill se hoi dokonce nebáli vzít si screamo do celého refrénu a utvořit tak novou a nezvyklou atmosféru.
Hosty se to tak úplně jako na „A Shipwreck In The Sand“ nehemí, pouze pro skladbu Texas Mickey byl povolán Anthony Raneri z kamarádských Bayside (mimochodem perfektně padnoucí volba). Znalce „Transitions“ pak určitě překvapí plně kytarová verze skladby Replace You, jednoznačného taháku na emocionální stránku mozkovny posluchačovy.
Frontman Shane Told se v jednom rozhovoru přiznal, že podle něj „Rescue“ utváří nejsilnější nahrávku v historii kapely, protože si vybírá to nejlepší z „A Shipwreck In The Sand“ a „Discovering The Waterfront“. Je fakt, že ze „ztroskotané lodi“ přebírá plný zvuk a z „nábřeí“ jistou dávku lyričnosti. Pro ty, kteří mají naposlouchané „Transitions“ možná bude chybět výraznější hit. Na druhou stranu deska je tak kompaktní a bez slabího momentu, že vám to ve výsledku těžko bude vadit.
Hodnocení: 9/10
Datum vydání: 26. dubna 2011
Vydavatelství: Hopeless Records
Tracklist:
01. Medication
02. Sacrifice
03. Forget Your Heart
04. Intervention
05. Good Luck With Your Lives
06. Texas Mickey
07. The Artist
08. Burning Hearts
09. Darling Harbour
10. Live To Kill
11. Replace You
12. In Memory Of