Punk-rockové milníky (9) – 1984: Hüsker Dü
1984: Hüsker Dü – Zen Arcade
Apple Macintosh 24. ledna konečně představuje světu svůj první osobní počítač.
O Hüsker Dü jsme v milnících zavadili už nespočetněkrát. Možná to nebylo vždycky tak konkrétní jako ve vydání k 78., kde se nechali inspirovat dělnickou operou od Sham 69, ale kapel, co se nevlezly do vlastního žánru, už tu rozhodně pár bylo. Není to ale postavené na hlavu? Proč to zase opakovat a nepustit se raději do něčeho avnatějího? No fanoušci Macinto
tedy Zen Arcade by vám už vysvětlili proč
a že jich je.
8. května Sovětský svaz oznamuje svůj záměr bojkotovat nadcházející letní olympijské hry v Los Angeles.
Pozadí, ze kterého Hüsker Dü vzeli, je pro alternativní rock klíčové. Nejde ani tak o to, že se trio (původně rozšířené ještě o klávesistu, který však nějak nezapadl) Mould-Hart-Norton dalo dohromady někde v Saint Paul, Minnesotě, jako o jejich úzkou kolaboraci se studenty na univerzitách. Ostatně byla to kampusová rádia, která jim poprvé dala prostor prezentovat se na vlnách.
Co se však žánru týče, jedná se o typické zástupce atypických hard-coristů. V praxi čistotu stylu snad ani nikdy nedodrželi, na druhou stranu se ovšem HCčka nedokázali úplně vzdát. Vyřešili to tedy tak, že do ostrých kytar, nakřáplých vokálů a nadsazeného tempa začali postupně stylizovat svoje vlastní vlivy, které sahaly až do protopunku k The Who nebo dědečkům Ramones, jejich hudba je vlastně svedla dohromady.
23. října spoutí BBC kampaň, ve které seznamuje západní svět s brutálními fakty o kritické situaci v Etiopii, kde tisíce lidí skonalo na vyhladovění a celých 10 milionů ze stejných příčin bojuje o přeití. O dva dny později Evropské hospodářské společenství uvolňuje 1,8 miliardy liber na boj s hladomorem.
Abych dokončil, co jsem začal, ústředním tahákem celé desky je koncept. Stejně jako v That’s Life kluk deprimován svým vykořeněným životem odchází do světa, aby zjistil, že venku je to ještě mnohem horí. Opět žádná poezie třetího úplňku, přesto se dá z mlhavých rýmů leccos vyčíst a případně ohnout na každého míru.
Pokud se však chceme vyjadřovat o jejich hudbě, rozhodně nesmíme opomenout slovo experiment. Když se totiž do Zen Arcade ponoříte poprvé, nemůžete se zbavit všetečného pocitu, jako byste hráli jen nějakou betaverzi lecjaké počítačové hry. Bylo by to taky divné, kdyby tomu bylo naopak, protože z těch 23 písniček, které na albu najdete, jsou to až na dvě (Something I Learned Today a Newest Industry) všechno první pokusy. Celkový čas výroby kolem 80 hodin i s mixem je tedy zcela odpovídající kvalitě alba se všemi skvosty i neduhy.
Nejdelší zápas v historii nejvyí baseballové soutěže MLB se odehrál 8. května 1984 mezi týmy Milwaukee Brewers a Chicago White Socks. Hra trvala 25 směn, což se promítlo do času přes 8 hodin.
Desku provází celá řada nepřesností, nedodělků a podivností, nicméně tohle jen-tak někde neuslyšíte. Vlastně teď už nikde, protože kdo má dneska koule investovat své peníze do takové ílenosti a kdo má ty koule si to vůbec pustit? Zase šlo o načasování a zase šlo o postoj. Navíc nahrávka jako prstem obkreslená z edesáté šesté kopie se prostě musí umět, i když po poslední skladbě, která není nic jiného než čtvrt hodiny ukvíleného jamování si řeknete, že musíte být už asi hodně velcí magoři sedět u takové perverznosti.
Na druhou stranu, co když jsou tihle muzikanti jen zarytí hračičkové? e v tom je nějaké převratné poselství?!
takže ve finále na desku skočíte chtě-nechtě znova, až se ponoříte do toho kouzla, kdy celý ten nesmysl opředený do (pro Hüsker Dü tolik charakteristické) psychedelie dostává proporce třetího vnímání.
Beverly Lynn Burns jako první kapitánka v historii osedlává 18. července Boeing 747.
Jak se Hüsker Dü začali desku po desce odklánět od téměř vyčerpaného hard-coreu, roziřovala se i jejich fanouškovská základna. Když například jeli turné k Zen Arcade, nebylo vlastně ani proč, protože se všechny kopie prodaly předem. Zde také probíhají první impulsy na změnu labelu místo dosavadního SST Records, který byl pod patronátem Grega Ginna, kytaristy nedotknutelných Black Flag.
To, o čem velká spousta undergroundových kapel jenom tie snila, se ale nakonec Hüsker Dü vyplnilo. V roce 1985 podepsali s velikánem Warner Bros. smlouvu se statutární klauzulí o svobodě projevu.
15. dubna 1984 umírá na infarkt myokardu britský televizní komik Tommy Cooper během přímého přenosu svého skeče.
Přes slibný rozjezd však měla kapela vydat už jenom dvě poslední studiovky. Hüsker Dü byli totiž mimo jiné také tři silné osobnosti, které se pro umělecké neshody rozhodly svou společnou cestu ukončit.
Přestože ani jedno z jejich alb netrhlo nijak převratný rekord v prodejnosti, Hüsker Dü se stali pojmem. Pro mnohé je tato kapela jakýmsi chybějícím mezičlánkem spojujícím vysokoškolský rock a hard-core, pro jiné rebel mezi rebely.