Punk-rockové milníky (3) – 1978: Sham 69

Jesse Underdog, 9.3.2009, 23:43

1978: Sham 69 – That’s Life

sham-69-thats-life.jpg24. leden – Ruský satelit Cosmos 954 shořel v atmosféře a jeho trosky dopadly do severozápadní oblasti Kanady.

Hned na začátek mám pro vás dobrou zprávu – odpočineme si totiž na chvilku od cestování. Vlastně až do konce 70. let se budeme pohybovat kolem Londýna. Dneska si sice zajedeme několik mil do Hershamu, ale slibuji, že to bude stát za to. Je totiž načase poznat punk přímo z ulice.

Atlantic City otevírá v květnu 1978 své první legální kasino. Dnes je s Las Vegas nejproslulejším městem hazardu v USA.

Nebylo to tentokrát jednoduché vybrat jednu desku. Nejenom že si Sham 69 sami oponovali debutem „Tell Us the Truth“ s hitem Borstal Breakout, stáli proti nim také dvě první desky od Buzzcocks a anarchisté Crass – to už je slušná konkurence. Ovšem co je to proti desce přezdívané „Nejlepší rocková opera dělnické třídy“?

26. srpna 1978 je zvolen 263. papež Jan Pavel I. 16. října téhož roku je zvolen 264. papež Jan Pavel II. pro náhlé úmrtí svého předchůdce.

Celá Anglie byla v té době poblázněná Sex Pistols. Z toho začaly těžit ostatní kapely a snažily se také co nejvíce zaujmout. Každá zvolila trošku jinou taktiku. Byli tu Clash, kteří trávili většinu času buď v kině nebo u gramofonu, což se projevilo na jejich neobvykle různorodé hudbě. Pak ostří hoši z Crass, kteří by celou tu revoltu táhli ještě někam dál, no a konečně jakési volné pokračování „Nevermind the Bollocks“. Právě sem patří Sham 69.

V červnu 1978 je objeven Charon, měsíc Pluta.

Hned od první písničky si všimnete velice podobného zvuku, jaký měli Sex Pistols. Stejně řezané kytary, Rottenem nakažené vokály,… vlastně všechno. V čem je teda ta deska tolik originální?
Sham 69 byli vždycky velkými fanoušky kopané a spousta jejich přátel patřila mezi skinheady. Mimoto se nejčastěji pohybovali mezi levnějšími hospodami chudší dělnické třídy, což na ně logicky mělo velký vliv. Jejich texty nejsou nijak složité nebo propracované – většinou mezi řádky opravdu nic nenajdete. Oblíbeným tématem bylo prostředí, ze kterého vzešli, a konečně i melodie a písničky jako celek působí neotesaněji.

7. leden 1978 – Na Antarktidě se narodil historicky první člověk Emilio Palma.

Pokud byste se někdy zajímali o nejstarší punk-rocková koncepční alba, určitě byste se setkali s „That’s Life“. Hlavní myšlenku desky vyčtete hned z názvu: „To je život.“ 12 původních písní, které naleznete na originálním LP, vás provedou dvěma dny mladého kluka, který nemá peníze, vzdělání a tím pádem ani budoucnost. Jeho život, kterým prochází bez jakéhokoliv uznání a smyslu, se skládá z otravné rutinní práce, brzkého vstávání, nedostatečné seberealizace a levného piva.

Vladimír Remek v březnu 1978 jakožto první a doposud jediný Čech vzlétá do vesmíru.

Udělat desku, která nebude nudná, ale zároveň zůstane koherentní, což je u koncepční práce nutností, není nijak jednoduché a každý na to jde po svém. Sham 69 využili autentických dialogů, které vás provedou dějem, což jim navíc umožnilo soustředit texty písniček povětšinou na pocity. Setkáte se tak s emocionálně odlišnými skladbami zahrnující hněv, sklíčenost i pocit opovržení, jejichž vzájemná návaznost s onou různorodostí zároveň působí jako úspěšně splněný úkol.

Tento rok zaznamenává genetické inženýrství přelomový objev – poprvé je uměle vytvořena lidská forma insulinu ze střevní bakterie Escherichia coli.

Na druhou stranu album občas působí až příliš neopracovaně a surově. V místech, kdy se Sham snaží působit záměrně co nejvíc primitivně a neumětelsky a jde to ruku v ruce s příběhem, je všechno v pořádku, ovšem když se s podobným přístupem pustí do balady jako Everybody’s Right, Everybody’s Wrong je zaděláno na průšvih.
Zní to však hodně stylově – to se musí nechat, protože právě na tomto „stylu“ byla vyšlechtěna zbrusu nová odrůda punk-rocku – street-punk. A už se bavíme o oi! formě po vzoru Cockney Rejects, nadcházející britské mánii Exploited a GBH nebo dnešní formě street-punku, která vznikla fúzí toho původního ostrovanského a amerického hard-coreu, tato hudba rozhodně nezůstala jenom na ulici.

Květen 1978 – Mavey Hutchinson po 69 dnech zdolává po vlastních nohách Ameriku a stává se tak první ženou, která to kdy dokázala.

Pár měsíců po vydání „That’s Life“ šlo asi jenom o desku, která tabulkově překonala o pár příček svého předchůdce „Tell Us the Truth“. Dnes jde o album, které položilo základ skupinám jako Casualties, Unseen nebo Anti-Flag. Nebo nepřipadá vám příběh mladého kluka postrádajícího smysl života maličko povědomý? Ano o šest let později to byli Hüsker Dü se svou verzí nazvanou „Zen Arcade“a 5 let zpátky dokonce dostal punkový hrdina i jméno, Jesus of Suburbia.

Související články
Komentáře