Punk-rockové milníky (11) – 1986: Bad Brains

Jesse Underdog, 26.4.2010, 22:26

1986: Bad Brains – I Against I

bad-brains-i-against-i.jpg19. ledna 1986 se začíná rozšiřovat první počítačový virus známý jako Brain, napadající systém MS-DOS.
Je to už několik měsíců zpátky, kdy jsme si v našem seriálu připomněli, jak se v druhé půlce sedmdesátých let do společenského systému začleňovala punková kultura. Logicky jsme při tom museli narazit i na americký fenomén hard-core, kdy padla zmínka o jedněch ze zakladatelů, kapele Bad Brains. Záměrně jsem si ale tuhle partu nechal až na rok 1986, kdy vydala svou nejčastěji vzpomínanou desku „I Against I“. Vedle těch tradičních představitelů jako Dead Kennedys, Black Flag nebo Minor Threat, Bad Brains tento žánr obohatili o zase jiný element, který lze krásně demonstrovat právě na jejich třetí studiové nahrávce.

18 let po vraždě jednoho z nejvýznamnějších bojovníků západního světa za lidskou rovnoprávnost USA 20. ledna 1986 zahajuje tradici na jeho počest známou jako Den Martina Luthera Kinga.
První věc, které si na Bad Brains všimnete, je barva pleti, jakkoli omezeně to zní. Realita je však taková, že příliš mnoho Afroameričanů svou hudební kariéru na punk-rockové hudbě nestavilo a nestaví a i dnes je to tak jev spíše vzácný. Vždyť i tato kapela se dala původně dohromady, aby svou tvorbou obohatila jazz-rockové vlny. To však po návrhu tehdejšího zpěváka Sida McRaye v 77. všichni jako fanoušci Sex Pistols a Dickies velice rychle přehodnotili s tím, že se nebudou bát odevzdat se třeba i silným sympatiím k žánru reprezentovaným až temnými Black Sabbath.
Z Mind Power se tak stávají Bad Brains (reference na písničku Ramones „Bad Brain“), jedni z pionýrů amerického hard-coreu, ale až s výměnou McRaye za Paula „H. R.“ Hudsona vzniká ta kapela, kterou všichni známe. Podle prvních desek – energická bomba z D. C. disponující vypjatým emocionálním dozvukem s pozůstatky všudypřítomně snášejícího se prachu nápadně připomínajícího marihuanový kouř.

5. července 1986 je po rozsáhlé renovaci Socha svobody znova otevřena veřejnosti.
Možná za to mohlo příliš mnoho kapel na malém písečku, možná umělecký posun, každopádně s třetí deskou přišly velké změny. „I Against I“ postavilo kapelu přesně na hranu mezi hard-core a všechno to doplňkové k němu. Jmenovitě jsou to heavy metalové kytary, funková výstřednost a soulové nasazení. Co albu z roku 1986 chybí, je přednost a životní poslání frontmana Hudsona, reggae, což dělá z desky opět unikát, protože je snad jediná z diskografie Bad Brains, která se tomuto žánru vyloženě vyhnula. Hard-coreová zuřivost je tedy na tomto počinu silně potlačena především snahou o skutečný spiritualistický požitek, který je vyhnán skutečnostmi, jakou je například produkční pozadí rozervaného love songu „Sacred Love“, kde byly H. Rovi vokály pořízeny prostřednictvím telefonního sluchátka ve věznici, kde zpěvák seděl za distribuci konopí.
To vůbec sehrálo v životě Paula Hudsona a image Bad Brains velkou roli, jelikož marihuana je nedílnou součástí jeho postoje k životu, který se řídí rastafariánskými pravidly o míru, harmonii, silné zbožnosti a svobodě.

3. února 1986 je založeno světoznámé filmové studio Pixar, které pomohlo vrátit slávu celovečerním animovaným filmům.
Přestože „I Against I“ bylo komerčně nejúspěšnějším a kritiky nejvíce chváleným počinem, po jeho doznění kapelu dostihly v budoucnu často se opakující pochybnosti o její budoucnosti. Čtveřice se dlouhá léta snažila najít společnou cestu, což vedlo k několika rozpadům a návratům, kdy spory vznikaly především mezi bratry Hudsonovými a zbylými dvěma členy kytaristou Garry „Dr. Know“ Millerem a basákem Darrylem Jeniferem. Na albu „Rise“ z 93. dokonce ani Earl ani Paul nijak nefigurují, přestože je to paradoxně žánrově nejméně ucelená deska kapely.
V roce 1994 se interpret vrací k „původní “ sestavě a vyvdává se na turné s Beastie Boys, aby oprášil zašlou slávu. Problémy se však přeformovaly z uměleckých na zcela civilní, kdy se H. R. dopustil několika fyzických napadení a na kanadských hranicích byla celá skupina zadržena pro držení výbavy na přípravu nebo distribuci nelegálních drog. Chvíli po velkém návratu se tak Bad Brains znova rozpadají, ale jenom proto, aby se dva roky na to mohli dát zase dohromady.

25. května 1986 se udála masová humanitární akce známá jako Hands Across America. Téměř sedm milionů lidí spojilo ruce, aby vytvořilo lidský řetězec spojující kontinentální Ameriku od New Yorku po Long Beach v Kalifornii na podporu chudých a lidí bez domova.
I přes silnou vazbu na duchovno a bezpodmínečnou víru v mírumilovný svět bylo sociální téma, za které Bad Brains podléhali silné kritice, a tím byla homofobie. Jednalo se o řadu nemístných poznámek směrem k homosexuálům, ke kterým se s odstupem času jednotlivý členové přiznali a od kterých se zároveň už jako starší a moudřejší distancovali. Frontman Hudson ovšem nabyl pocitu, že už toho bylo příliš a že skupina potřebuje očistu, a tak se Bad Brains dostali k přechodnému jménu Soul Brains, aby se doslova odpoutali od všeho špatného.

26. dubna 1986 se v ukrajinském Černobylu udála největší katastrofa v historii jaderné energetiky, kdy po přehřátí reaktoru došlo následně k jeho explozi a smrtelnému úniku radioaktivního mraku. Počet obětí ani škody nelze přesně určit, nicméně odhady mluví asi o čtyřech tisících zmařených životech.
Nad tím, co zbylo po výše uvedeném sociálním milníku moderního světa, se těžce už jenom přemýšlí. Radši bych tedy zůstal u hudby, která nás má naopak povznášet a obohacovat, a co se týká Bad Brains a jejich „I Against I“, tak ta už stihla osvítit velkou spoustu lidí a další spoustu možná ještě v budoucnu osvítí. Díky nejrůznějším žebříčkům prestižních časopisů à la: „Desky, které musíte slyšet, než zemřete,“ má k tomu rozhodně slušné vyhlídky. život černých koňů amerického hard-coreu nám snad přiblíží i oba chystané dokumenty o kapele a jako zákusek jeden soustředící se na mnou tolikrát vzpomínanou personu Paula „H. R.“ Hudsona.
Pro lidi, co neradi žijí historií, dodávám, že Bad Brains jsou jak koncertně tak tvůrčně stále aktivní a jejich poslední plnohodnotná deska (v pořadí osmá) vyšla v roce 2007 a nese název „Build a Nation“.

Související články
Komentáře