Punk-rock probouzel Šumperk z letargie

Redakce, 15.7.2010, 14:03

koblizci-krest-plakat-2010.jpgMěsto Šumperk je vzhledem ke své poloze tak trochu bokem veškerého dění. Koho by napadlo, že jednou bude mít význam vážit cestu za punk-rockovým zážitkem právě do tohoto poměrně odlehlého místa. Inu, 2. července 2010 taková událost nastala. Hlavním lákadlem byla trojice slovenských interpretů (Problem, Zoči Voči a Fishing Strip), které doplnili domácí pořadatelé The Idiots a slavící Koblížci, jejichž novinkové album „Mars útočí“ se mělo právě v klubu Kotelna dočkat svého křtu.

Bohatý program odstartoval už o šesté hodině večerní, když si na pódiu zajamovala sestava složená ze členů The Idiots, Koblížků a Fishing Strip. Tento do jisté míry netypický hudební úkaz se však ještě obešel bez účasti naší redakce.

Prvním vystupujícím byli The Idiots, již ve standardním složení, kteří náležitě využili svého domácího postavení. By se celá akce teprve rozjížděla, sešlo se pod pódiem poměrně dost přihlížejících a nakonec i nadšeně tančících a všemožně se svíjejících fanoušků, tedy spíše fanynek. Členové kapely patří v Šumperku evidentně mezi dívčí idoly, protože většinou to byly právě náctileté slečny, jež se aktivně pohupovaly v bocích a poskakovaly do rytmů svižného a melodického punk-rocku, který svou kvalitou neurazil. Kluci si počínali obratně a nezdolně se snažili rozproudit atmosféru v klubu, k čemuž jim měli dopomáhat i někdy až zbytečně četné kouřové efekty. Ty ostatně provázely všechny učinkující po celý večer. The Idiots z velké části představovali skladby ze své chystané desky a nemají se zač stydět, tedy minimalně v živém provedení.

V rozjezdu pokračovali slovenští Fishing Strip. Jejich hudební projev se dá jednoduše popsat jako prostý rozevlátý pop-punk, který místy evokoval zámořské Sum 41. Výsledek však byl poněkud rozpačitý. Kapela se snažila, na pódiu se pohybovala, s publikem komunikovala, jenže se to tak nějak míjelo účinkem. Vystoupení působilo nedotaženě, což jakoby dokazovaly i převzaté skladby od The Ramones, Iné kafe nebo O-Zone, jedné ze zázabových senzací let minulých, které zazněly pouze v jakýchsi polovičatých nedotažených variacích. Fishing Strip si ve skladbě Amy dovolili i krátkou parafrázi na Emily od Rybiček 48, by i tentokrát se snaha ne zcela stoprocentně ujala. Skupina se přesto zvládla zavděčit, o čemž svědčil hlouček vesele poskakujících nadšenců. I tak se však především díky fádnosti prezentované muziky jednalo o jasně nejslabší článek nabitého večera. Polehčující okolností budiž fakt, že skupině dal nedlouho před koncertem sbohem dlouholetý člen a kytarista, jehož absence mohla mít výrazný vliv na nijakost vystoupení.

Po krátké pauze se pod pódiem sešlo větší množství lidu a snad poprvé byl dav uvnitř klubu větší než počet postávajících a popíjejících mládežníků před jeho budovou. Leč podle genderové skladby bylo nanejvýš jasné, že se většina přítomných slečen, kterých byla v publiku drtivá převaha, přišla spíše podívat na roztomilá kukadla svých oblíbenců než za dechberoucím hudebním výkonem. Koblížci měli na vystoupení vyhrazený nejdelší čas, který protáhlo obligatorní pokropení zbrusu nového alba šampaňským, o které se postaral frontman skupiny O5 a Radeček. I přes svůj nízký věk si kluci před lidmi počínají jako protřelí mazáci. Dokázali přihlížející pobavit i rozpumpovat, jak jen to v rámci punk-popu lze. Přihlouplé, místy vulgární, pubertální vtípky k věci prostě patří a zdravé sebevědomí a drzost nejsou nikdy na škodu. Svěží výkon by Koblížkům mohla závidět velká část daleko respektovanějších českých a slovenských formací. Po hudební stránce si před sebe kluci nestaví zrovna překážky z těch těžších, z toho následně vyplývá největši zápor celé estrády. Přes veškerá pozitiva vystupující čtveřice si totiž nedokáži představit, že by někdo nepoblouzněný a střízlivý dokázal přihlížet po celou dobu. Muzikálně se totiž jedná o těžce repetitivní a přihlouple jednoduchou záležitost. Lidé se však bavili a opět dokázali, že podobné kapely si na scéně své místo právoplatně zaslouží a význam jednoznačně mají.

Podle programu se právě skončil hlavní hřeb večera, čemuž odpovídal hromadný exodus, jenž byl vystřídán příchodem ve velké míře odlišných hudebních přívrženců. Teprve teď se totiž do klubu pomalu začaly trousit skupinky, které doposud čekaly na tvrdší hudební nálož, kterou reprezentovali slovenští Problem. Podle úbytku v celkovém počtu osazenstva by se to možná nemuselo zdát, ale skupina momentálně zažívá úspěšný rok a poměrně strmý vzestup. Čtveřice přesto nebo možná právě proto nechává konvence konvencemi, hlavním cílem je přeci se pobavit. Nikoho tak už nepřekvapí lehkost, s jakou se například baskytarista pouští do hraní ve spodkách a triku, aniž by se obtěžoval s oblékáním dalších svršků. Po krátkém úvodu spustili Problem energickou show, jež okamžitě rozpumpovala menší kotel nadšenců. Skupina uvolnila lavinu svých nejenergičtějších skladeb z poslední desky „Prečo ži a perčo zomrie“ (recenze) včetně coverové Cool Boy v originále od českých Status Praesents. Slovenská parta předvedla naprosto precizní výkon, přičemž z ní zároveň čišela obrovská síla a ona pověstná, především pozitivní naštvanost. Mírnou brzdu nastavily technické potíže kytaristy Horsa, jenže naplno rozjetý šinkanzen se nechal zpomalit jen na nepatrnou chvíli a nezadržitelně pokračoval dál. Nepamatuji se, že by mě osobně kdy nějaká další tuzemská kapela uhranula podobným nasazením a podáním své tvorby. Za svou živelnost spojenou s radostnou nespoutaností si Problem vyslouží jednoznačný palec nahoru a velké díky za skvělý zážitek, který mnohé přihlížející naprosto strhnul.

O to těžší úkol čekal na jejich krajany Zoči Voči, kteří měli celý večer uzavřít. Nástrojem jim měla být jejich letošní povedená deska „S tebou idem ďalej“. Osazenstvo klubu zůstalo ve složení jako u předcházející formace, takže se dala očekávat podobná atmosféra. Poněkud usedlejší a silně melodická hudba opět vybízela ke klasickým punk-rockových tanečním kreacím, by počet podobných nadšenců přeci jenom mírně poklesl. Zoči voči předvedli daleko statičtější podívanou, a tak se většina přihlížejících jala pouze vychutnávat hudební výkon této stále mladé formace. Vystoupení by si asi zasloužilo větší náboj, i tak to však bylo příjemné první setkání s nadějným hudebním tělesem.

Šumperský koncertní večer jako takový velice mile překvapil. Příjemné a útulné prostředí klubu, který se zdál být opravdu na úrovni, skupiny, které představily směsici sahající od vtíravého pop-punku až k našlápnutému melodickému hard-coreu. Každý si tak mohl přijít na své a odcházet spokojený. Pořadatelé ukázali, jak se dá díky hudební rozmanitosti přilákat větší množství fanoušků, jejichž počet se v tomto případě bezpečně přehoupnul přes 150 kusů. Snad budou jejich další akce podobně úspěšné.

Problem, Zoči Voči, Koblížci, The Idiots, Fishing Strip – Šumperk, Kotelna, 2. 7. 2010

Související články
Komentáře