Punk-rock goes The Beatles
Popularita The Beatles přesáhla hranice hudby. ádná jiná skupina neměla na západní kulturu takový vliv jako liverpooltí Brouci. Písně jako Help!, I Want to Hold Your Hand nebo Blackbird se mohou s klidným svědomím přihlásit o vstup do rock´n´rollové Dvorany slávy. Inspiraci od kvartetu, jenž v Anglii způsobil ílenství zvané Beatlemánie, berou interpreti dodnes. Nový díl Punk-rock Goes v rytmu 60. let vzdává hold legendě, jejíž hudba a texty v podání Thrice, The Rocket Summer, The Gaslight Anthem a dalších ijí dál. Už téměř půl století.
Jak vypadalo nejranější hudební období The Beatles, nám přiblíží pětice Hellogoodbye z Kalifornie. Singl Do You Want to Know a Secret z roku 1963 našel své místo v repertoáru power popové formace přesně před rokem. Překvapivě, možná i z úcty k původním autorům, v jejich cover verzi nenajdeme moderní elektro prvky, které Hellogoodbye jinak s oblibou využívají. Dodejme, že mimo The Beatles kapela ráda předělává i písně Blink-182. Pokud vám vrtá hlavou, kde Hellogoodbye vzali svůj název, pak vězte, že se jim předlohou nečekaně stala beatlesácká píseň Hello, Goodbye.
Singl Help!, pro mnohé symbol nejslavnějšího období The Beatles, zná svět už od roku 1965. Kanadská skupina Silverstein po něm na nátlak labelu Victory Records sáhla a jako bonus ho přidala k albu A Shipwreck In The Sand. Moderní kabátek, který ale věrně zachovává původní atmosféru písně, okořenili Silverstein charakteristickými vstupy screama a opětovně dokázali, že hrát si s cizí tvorbou jim sedí skvěle.
Popověji odlehčenou verzi téhož songu najdeme v repertoáru anglické formace McFly. Kapela ji vydala v začátcích kariéry jako součást vlastního singlu Obviously. McFly svůj respekt k The Beatles několikrát otevřeně přiznali, na svém kontě mají ještě několik dalších předělávek Lennona, McCartneyho a spol. Svým idolům dokonce sebrali i jeden významný primát. Stali se totiž nejmladší formací, jejíž album debutovalo na prvním místě britské hitparády. Povedlo se jim to hned na první pokus díky desce Room on the 3rd Floor.
Američtí alternativní rockeři Thrice si k obrazu svému přetvořili McCartneyho píseň Helter Skelter, napsanou v roce 1968. Podobně jako Silverstein, i kalifornská skupina zařadila předělávku jako bonus k aktuální řadovce Beggars. Pro intenzivnější záitek vám předkládáme živý záznam z letošního festivalu Area 4 v Německu, kde Thrice cover zařadili do svého setu. Mimo skladby Helter Skelter složili Kensrue a spol. legendárním Broukům poklonu i cover verzemi hitů I Want You nebo Eleanor Rigby (poslouchejte na youtube).
Pro některé lidi je předělávání písní The Beatles tabu, ale já chci prostě přetvářet ty nejlepší songy. ádný pro mě není nedotknutelný, říká zpěvák a kytarista Thrice Dustin Kensrue.
Vydatné proměny doznal singl Eleanor Rigby v podání málo známých Američanů Rest Among Ruins. Píseň pochází z desky Revolver – podle renomovaného amerického časopisu Rolling Stone jedné ze tří nejlepších desek, které kdy spatřily světlo světa. Ucho klasika verze od Rest Among Ruins zřejmě nepotěší, jejich těžký kytarový sound dává písni zcela jiné parametry. Pokud ale patříte k těm, kteří holdují metalcoreovému subžánru, můžete si předělávku mimo poslechu také stáhnout na purevolume.
O rockové sestavě The Gaslight Anthem je známo, že se ráda a často ohlíí do let hudebně dávno minulých. Fanoušky nepřestává zahlcovat svým bezmezným obdivem k Bruci Springsteenovi a Bobu Dylanovi. Pro jeden ze svých flashbacků sáhl frontman Brian Fallon i přes oceán a vytáhl odtud skladbu Come Together, kterou The Beatles zařadili na svou jedenáctou studiovku Abbey Road. Akustické retro sympatických muzikantů z New Jersey má v dnešní hudební moderně nevídané kouzlo.
Pouze se svou panělkou si vystačil Brendon Urie z Panic! At The Disco při představení písně Blackbird. Emotivní song symbolizující černoské nepokoje v jižanských státech USA v roce 1968 vznikl v hlavě Paula McCartneyho. Urie se netají tím, že ho tvorba The Beatles oslovovala už od raného věku. Nejoblíbenější deska mého dětství byla ´Help! ´. Můj táta Beatles pořád poslouchal a já si proto tohle album zamiloval.
Další sólové představení stejné písně z eponymní desky The Beatles si vzal na starost zpěvák a multiinstrumentalista Bryce Avary známý jako The Rocket Summer. Sedmadvacetiletý Texasan ji zahrál speciálně pro zpravodajský server alterthepress.com. Dáváte přednost verzi ve stoje a flanelovce nebo na idli a v kravatě?