iPUNK na stopě budoucích hvězd britské kytarové scény (10)

Martin Wipplinger, 1.7.2010, 14:53

britanie-10.jpgV prvním prázdninovém díle seriálu o britské kytarové scéně se mimo jiné vypravíme do Liverpoolu, abychom se utvrdili, že ve městě legendárních Brouků se i v dnešní době tvoří kvalitní muzika. Čeká na nás také kapela, která si vysloužila poctu předskočit Blink-182 a v neposlední řadě tu máme seskupení, které nahrálo své první album na opravdu netradičním místě. V prasečím chlívku. Nová čtveřice kapel z Velké Británie se vám představuje právě teď.

Twin Atlantic jsou na Britských ostrovech, především pak v rodném Skotsku, po právu hojně vyhledávaným artiklem. Jak u hudebních kritiků tak především u fanouškovské dědiny. Dokladem budiž i to, že byli vybráni jako support kapele Blink-182 na jejich srpnových zastávkách v Aberdeenu a Glasgowě. Kvartet alternativních rockerů funguje od roku 2007 a svými kvalitami už rázně přesáhl domovský region. Loňské mini-album „Vivarium“ vydal letos v březnu dokonce i ve Spojených státech. Twin Atlantic rádi zdůrazňují hrdost k vlastnímu národu, a tak, na rozdíl od mnoha jiných tamních kapel, se nesnaží odstranit ze zvuku vokálů typický skotský přízvuk. Domovskou stájí je jim vydavatelství Red Bull Records. „Jo, dostáváme zadarmo Red Bull, ale ne tolik, kolik byste čekali.“ Twin Atlantic mají za sebou také split album se známou americkou bandou Finch a EP „A Guidance From Colour“ z ledna roku 2008.

Screamo-rocková sestava Flood of Red vydala loni své debutové DIY album „Leaving Everything Behind“ u vydavatelství Dark City. Ne, to není mylná informace z hudebního bulváru. Skotská šestice si založila vlastní label a nutno přiznat, že na novince jim fakt, že si mohli jít vlastní cestou, prospěl. Časopis Kerrang! o Flood Of Red napsal: „S písněmi tak ostrými jako jsou jejich účesy se zdá, že Flood of Red jsou připraveni udělat pro Skotsko to samé, co udělali v minulosti Funeral For A Friend a Lostprophets pro velšskou punk/post-hardcoreovou scénu.“ Letos na apríla kapelu opustil baskytarista Jim McGowan.

Upřímně se přiznám, že neznám mnoho kapel, které by natočily desku v prasečím chlívku. Outcry Collective jsou tak zřejmě celosvětovým unikátem. Pravda, jisté úpravy svého vepřového studia museli ještě před nahrávacím procesem provést. Už jen tahle skutečnost dělá rodáky z jihu Anglie natolik výjimečnými, že jsme je do našeho výběru jednoduše museli zařadit. Pravdou ale taky je, že ono zmiňované debutové album – „Articles“ – nabízí nesmírně kvalitní nálož hardcoreového soundu. Outcry Collective se na počátku své hudební dráhy věnovali především předělávání písní kapely Rage Against The Machine.

Liverpoolští The Hot Melts možná nejdou tak úplně ve stopách místních ikon The Beatles, svůj dlouhohrající eponymní debut ale mají úspěšně za sebou a to dokonce ve spolupráci s kultovním labelem Epitaph Records. The Hot Melts jistě potěší příznivce kapel jako Emanuel nebo Weezer. Časopis Kerrang! dokonce ve své recenzi v loňském roce napsal: „Vsaďte barák, že letos od britské kapely neuslyšíte lepší album. The Hot Melts znějí sexy a živě.“

Související články
Komentáře