Eternal Fire – listopadová skupina měsíce ze Sokolova
Dnes začínáme s avizovaným představováním českých a slovenských skupin, které mají co říct. Jako první jsme vybrali kapelu Eternal Fire, zástupce tvrdího punk-rocku ze Sokolova, kterou tvoří tři kluci: Radůz – basa, zpěv; Justin – kytara a Boky – bicí.
Skupinu založil Radůz v roce 1994 hned po rozpadu legendárního hc-punkového Svobodnýho Slova. Zpíval, psal texty a převážně skládal muziku. Na kytaru hrál Vladimír Svoboda „Dáda“ (ex-Svobodný Slovo, Amber, Point), basa – Josef Fencl (ex-Sui Mate,Dawn,Six Legged Dog), bicí Jiří Grof „Jiřina“(ex-Luncheonbeat, Sui Mate). Tehdy byl sound kapely více metalický, tvrdý a více se to blížilo technickému crossoveru. Texty byly hodně osobní, přímé, sociálně kritické, ale i spirituálně orientované a silně ovlivněné duchovní filozofií starověké Indie, poznáním Véd a hnutím Hare Krishna, což kapele přidalo na síle a originalitě. Eternal Fire byli slibně rozjetí, ale bohužel ve staré sestavě hráli jen jeden rok a za tu dobu stačili odehrát desítky převážně velmi dobře hodnocených koncertů u nás, ale třeba taky v Německu a Polsku. Mimo jiné i společný koncert s americkou HC kapelou 108 v pražském strahovském klubu „007“. Studiová nahrávka se bohužel nestačila zrealizovat. Na konci roku 1995 uloil Radůz Eternal Fire zatím k ledu a mezitím se věnoval hraní ve skupinách Warning of Age, Narahari, Springtime a Blackmailers. K zásadnímu vzkříení došlo začátkem roku 2002, kdy Radůz (basa, zpěv, texty, muzika), znovu kapelu rozjel spolu s bubeníkem Honzou Vrbou (ex-Kanibal, Blahostroj) a kytaristou Petrem Lesniakem „Forestem“.
V srpnu 2002 přiel do Eternal Fire Standa Hamouz na druhou melodickou a vyhrávkovou kytaru (ex-Fourth Face, Narahari,Goodfoul) a bubeníka vystřídal razantnější a techničtější Martin Bock „Boky“ (ex-Boron, Goodfoul). Od dubna 2005 hraje kapela ve třech – ve složení Radůz , Boky a Standa.
V současnosti je kapela „cejchována“ hlavně jako u nás ojedinělá fůze moderního punk-rocku a melodického hardcore zabalená do metalické tvrdosti, pečetěná zkušenostmi a dobrým zvukem.
Vlastním nákladem kapela nahrála a do éteru vypustila v únoru 2003 CD demo „Zkaenej věk,“ nahrané v „Professional sound“ studiu v Praze, které se shledalo s velmi dobrou kritikou z řad recenzentů a posluchačů. V období březen až červen 2005 nahráli Eternal Fire nové album „Varování, výzva naděje“ ve studiu „Professional Sound“ v Praze s 12ti novými písněmi (již teď si můžete od nás stáhnout tři písničky z této desky). Jako bonus je také přiloeno demo „Zkaenej Věk“.
Na hudební televizi Óčko běely také dva klipy k písním „Hráz“ a „Lék“. Hudba Eternal Fire byla také použita jako soundtrack k pořadům o adrenalinových sportech třeba na Galaxy-sport a Óčku.
Eternal Fire se otevřeně hlásí ke skupinám Shelter, Ignite,Pennywise, Bad Religion, New Found Glory, Sum 41, Pulley, The Bouncing Souls, Lagwagon, Dillinger Four, Good Riddance, Blink-182, No Use For A Name, Green Day, Samiam, The Offspring, Youth Brigade, H2O, Snuff, Rancid, NOFX, No Fun At All, Bowling For Soup,…Sick Of It All, Agnostic Front, Cro-Mags, Youth Of To Day, 108,…Slayer, Metallica, Pantera, System Of A Down, P.O.D., Linkin Park a dalších, které jí nemálo inspirují.
Mezi úspěchy a nejlepší koncerty určitě patří např. semifinále soutěže Jim Bean Music na Rock for people v Českém Brodě v červenci 2003 a finále soutěže Dobří Fest v říjnu 2003, semifinále České rockové ligy 2004,“Velká cena Krušných Hor“ 2005 v Německém Annaberg-Bucholz.
Kapele také pomohlo turné se slovenskými Inekafe, se kterými se podle vlastních slov hodně spřátelili. Důleitý a inspirující koncert byl také s americkou hardcoreovou kapelou z New Yorku Youth Of Today, která byla jednou ze zakládajících skupin stylu hardcore a straighedge na světě. „A jako osoby jsou pro nás určitě velkým hudebním i lidským vzorem,“ dodává Radůz. „Dobře se nám taky hrálo třeba s kapelama jako kwor, Fourth Face, Dolores Clan, Post-It, Selfish, Clou, No Side, Houba, Kashmir 9:41, Albion “
A proč název Eternal Fire Věčný oheň? „Má to duchovní podtext, oheň symbolizuje zdroj života, tepla, oběti a světla, je jedním z 5 hlavních elementů a praprvků materiálního světa,“ vysvětluje Radůz. „Věčnost se vztahuje na duši a Boha, zatímco dočasnost na materiální tělesnou schránku a vesmír…“
Vechny další informace, které Vám snad ještě chybějí, naleznete na webových stránkách skupiny – http://eternalfire.wz.cz
Velmi kvalitní MP3 tří písniček z nového alba „Varování, výzva, naděje“ si můžete stáhnout zde.
Rozhovor se zakladatelem a zpěvákem Eternal Fire Radůzem si budete moct přečíst v následujících dnech.