Co poslouchá… Pavel Neumann z Civilní Obrany
Tentokrát jsme se v naší rubrice Co poslouchá zaměřili na bubeníka ćáslavské skupiny Civilní Obrana, jenž svůj příspěvek uvedl následovně:
Vybavuje se mi spousta kapel nebo projektů, který se mi teď střídají ve Winampu nebo mp3 a hodně z nich je takovej mainstream. Mám na mysli samozřejmě kapely jako Blink-182, Sum 41, Bullet for My Valentine, Millencolin, Offspring a spoustu dalších, co poslouchá asi většina lidí na iPUNKU. Kromě takových skupin se mi v přehrávači objevujou i kapely, který sice do katulky „punk“, „punk-rock“, nebo „pop-punk“ nepatří, ale podle mě to je dobrá muzika, která si zaslouží pozornost.
4TET 1st, 2nd
Na rozjezd něco míň náročnýho. Čtyřtet pod vedením Jiřího Korna zpívá většinou starý známý písničky, který jsou ale zajímavě upravený právě pro čtyři hlasy. U týhle muziky se skvěle odpočívá a pokud to někdo nezná, doporučuju si to alespoň jednou poslechnout.
Scars on Broadway Scars on Broadway
Kapelu System of a Down většině lidí netřeba představovat. Pravdou je, že na SOAD jsem ještě pořád dost závislej a jejich (možná dočasnej) rozpad mě mrzí. Jejich frontman Serj Tankian vydal jako první z rozpadlých SOAD desku „Elect the Dead“, která není uplně špatná, ale pravdou je, že mě nenadchla tak, jak bych chtěl, takže jsem čekal jak si povedou další členové. A čekání se vyplatilo. Daron Malakian a John Dolmayan dali do kupy projekt Scars on Broadway, který má k System of a Down přeci jen blíž a jejich eponymní deska je od začátku do konce plná energie, skvělejch kytarovejch ryfů, a taky se neztratily arménský melodie, který se objevovaly už u SOAD.
Bozzio, Levin, Stevens Situation Dangerous, Black Light Syndrome
Upřímně nevím kam tohle trio zařadit. Je to trio špičkovejch muzikantů, který tímhle projektem dokazujou svý kvality. Obě desky jsou čistě instrumentální a amatérsky bych je zařadil někam mezi jazz-rock a metal, ale přesný určení je, myslím, hodně těžký, protože každá stopa je svým způsobem zvláštní a dokáže se z úvodního metalového nářezu během chvíle změnit na jazz-rockovou skladbu.
Royal Philharmonic Orchestra The Greatest Hits of ABBA
Tady, myslím, není třeba dlouhýho komentáře. Jedná se o výběr jedenácti nejlepších hitů skupiny ABBA, který jsou zaranžovaný pro filharmonický orchestr. Nahrávka je jedinečná jak zpracováním v podání orchestru, tak tím, že se v žádný písničce nezpívá, takže je to skvělá hudba třeba na usínání.
Incubus Light Grenades
Na tuhle kapelu mě přivedla jedna moje kamarádka ze školy v Hradci Králové s tím, že je to její srdcová záležitost. Po tom co jsem slyšel pár písniček, jsem si musel sehnat diskografii a teď ji beru jako jednu z nejoblíbenějších kapel. Tahle kalifornská partička, která se od funky muziky z prvního alba dostala k rocku(a kombinuje jeho různý odnoe) mi po pár prvních posleích připomínala Red Hot Chili Peppers, ale když jsem ty písničky měl naposlouchaný, tak jsem si uvědomil, že tam žádná zvláštní podobnost není a že oproti RHCHP jsou Incubus daleko melodičtější a k jejich muzice mám daleko blíž.
Selfish Najednou
Přeci jenom jsem si jednu kapelu, která do pop-punkový scény patří, neodpustil. Od tý doby, co jsem si minulý rok na konci června tuhle desku koupil a poslouchal jí celý prázdniny v autě, mám radost pokaždý, když mi z ní začne hrát v přehrávači jakákoli písnička. Podle mě nejlepší česká pop-punková kapela má svoje místo v přehrávači vždycky jistý.