Blink-182 – Neighborhoods

Floček, 7.10.2011, 8:29

blink182-neighborhoods-250x250.jpgVzpomínáte si ještě na krátká videa z jara a léta 2003, která prostřednictvím zvídavékamery člověka schovávajícího se za pseudonymem Cheetah přinášela pohled do blíže nespecifikovaného domu, kde kalifornští Blink-182 natáčeli eponymní album? Ano? Tak to si určitě vybavíte i skvělou atmosféru, která během vytváření onoho mistrovského díla panovala, vtípky létající sem a tam a především hromadu nástrojů, vybavení a neobyčejnou chemii, jenž paradoxně v začátku úpadku kapely mezi mistry Hoppusem, DeLongem a Barkerem panovala. Výsledek jejich několikaměsíční práce byl pak přetaven do alba, jenž je pro mnoho lidí, včetně mě, i po tolika letech absolutním vrcholem pop-punku. Vrcholem, který nebyl opětovně pokořen ani samotnými Blink-182. Právě teď už si totiž konečně můžeme osahat tolik očekávaného následovníka eponymu – „Neighborhoods“.

Nový materiál nevznikal v osamoceném domě, ale v několika na sobě nezávislých studiích, jeho natáčení netrvalo půl roku, ale více než 2, jenže ani jeden z těchto rozdílů neovlivnil celkový sound a atmosféru, která na desce zůstala, respektive je ještě hutnější. Pokud jste se totiž obávali, že „Neighborhoods“ bude znít jako slátanina Angels and Airwaves, Plus 44 a TRVSDJAM, pak jste se šeredně spletli – tohle jsou totiž Blink-182, jaké ještě neznáme.

Jsou to Mark Hoppus, Tom DeLonge a Travis Barker umělecky převtěleni do svých nejtemnějších nočních můr, vlastních niter, obav, strachu a myšlenek, které se v jejich hlavách nastřádaly za posledních několik let rozpadem kapely počínaje a smrtí nejbližších přátel včetně producenta Jerry Finna, který z Blink-182 udělal Blink-182, konče.

„Neighborhoods“ je tajemné sousedství zahalené smrtí, ve kterém nikdy nesvítá, není v něm místo na odpočinek, a ve kterém se vaše vnitřní já při procházce schizofrenicky rozpadne na několik osobností utápějících se ve vlastních myšlenkách a depresi. Ano, i takové může být pop-punkové (nebo spíše slovy kapely rockové) album moderní doby. Časy písniček o holkách, párty, psech a sexu jsou nenávratně pryč a ani náhodou to není špatně. Kapela dokonala obrat ke své daleko temnější stránce začínající v onom izolovaném domě a popravdě, způsob, jakým zpěváci Tom DeLonge a Mark Hoppus poskládali slovní obraty a dokázali vybásnit úzkost provázející „Neighborhoods“, je brilantní. Klobouček a hluboká poklona pánové, už dlouho mě žádné texty nezasáhly tak silně. Zároveň je na místě malá lítost nad neangličtináři, kteří neznalostí jazyka přicházejí o dobrou polovinu zážitku z nové desky.

Instrumentální stránka je velká otázka do pranice. Sami sebe jsme se nedávno ptali, která současná kapela v žánru je aktuálně schopná udávat směr a vytvářet trend, jakým se pop-punk bude nadále vyvíjet. Odpověď? (Ne)překvapivě Blink-182! Stejně jako eponym a předešlá tvorba, i „Neighborhoods“ je postaveno na typicky blinkáčských kytarových vyhrávkách, DeLongově zálibě v oblíbených riffech a elektronice, Hoppusově závislosti na poněkud atypickém indie-rocku a dvoustrunných melodiích, Barkerově zabijáckých beatech, svižném tempu a neobyčejně silných melodických a zpěvných refrénech. A i tentokrát jsou tyto základy obohaceny o určité prvky, které, podobně jako tomu bylo už nesčetněkrát, slyšel svět poprvé až od Blink-182. Bojím se sice u popisu věcí typu Up All Night nebo After Midnight použít výraz „nadčasový“, ale v určitém smyslu bych přistoupil i na něj.

Co se však změnilo je, že kouzlo nahrávky nevězí v jednotlivcích, ale v celku. „Neighborhoods“ je deska, jejíž krása a unikátnost je nejlépe patrná při souvislém poslechu od začátku do konce (u deluxe verze obzvl᚝). Až při celistvém poslechnutí totiž naplno zabřednete do mlhy tohoto sousedství, která je, i přes svou černobílost – od artworku až po témata textů, neuvěřitelně barevná. Široká paleta efektů, ozvěn, zkreslení, táhlých tajemných tónů a místy skutečně zajímavých pazvuků dotváří nápaditě povedený moderně laděný majstrštyk se starou dobrou nálepkou Blink-182.

V tomto momentě se nabízí otázka, co by s novým materiálem dokázal vymyslet dvorní producent Blink-182 a mistr zvuku Jerry Finn. Pustit génia jeho typu do dvou plně vybavených studií s moderní technologií, mohlo být sousedství nespočetněkrát větší, ještě daleko zábavnější a nebojím se tvrdit, že jednoduše lepší. Budiž ti země lehká Jerry Finne.

Blink-182 to dokázali! „Neighborhoods“ je výborná a zábavná deska s neobvykle silnými tématy k zamyšlení a nezaměnitelným rukopisem znovuzrozeného tria. Tohle album je pro ně, jejich rodiny, přátele, zesnulé kamarády a především pro fanoušky. Blink-182 jsou v plné síle, sice starší, ovšem o to opět vyzrálejší, s hmatatelným důkazem památné věty z 8. února 2009 – Blink-182 is back!

Blink-182 – Neighborhoods

Hodnocení: 8/10

Vyšlo: 27. 9. 2011
Label: Interscope Records

Tracklist (deluxe verze):

01. Ghost on the Dancefloor
02. Natives
03. Up All Night
04. After Midnight
05. Snake Charmer
06. Heart’s All Gone Interlude
07. Heart’s All Gone
08. Wishing Well
09. Kaleidoscope
10. This Is Home
11. MH 4.18.2011
12. Love Is Dangerous
13. Fighting The Gravity
14. Even If She Falls

Kompletní informační servis o Blink-182 najdete na webu blink182.cz.

Související články
Komentáře