Světové festivaly (7): Lollapalooza

Martin Wipplinger, 30.11.2009, 18:54

lollapalooza-sf1.pngPředstavte si, že založíte kapelu. Hrajete něco málo přes pět let, vydáte dvě studiovky a řeknete si, že už toho bylo dost, a tak uspořádáte rozlučkovou koncertní šňůru. Prostě ještě jednou dát svým fanouškům sbohem. Během toho turné se na jevišti s kolegou z kapely poperete, ostatní členové vás v jeho průběhu opouštějí. Zvláštní sumář kariéry jedné kapely, co říkáte? Pak si ale představte, že tahle vaše historka povede ke kořenům největšího svátku alternativního rocku. Žánru, který největšího boomu dosahuje v počátcích 90. let. Dámy a pánové píše se rok 1991 a právě se zrodil první ročník festivalového turné Lollapalooza.

Tou kapelou byli Jane´s Addiction, legenda alternativního rocku působící na scéně od roku 1986, která se dodnes rozpadá a zase dává dohromady s téměř železnou pravidelností. Říkáte si, jak se může stát z obyčejného, navíc nepříliš vydařeného, rozlučkového turné jeden z nejvýznamnějších svátků hudby, který se v širém světě pořádá? Pakliže máte za frontmana renesančního člověka typu Perryho Farrella, jste na půli cesty k vítězství. Byl to právě zpěvák Jane´s Addiction, který se spolu s několika lidmi okolo kapely vzhlédl v tvůrčí činnosti Billa Grahama (promotér a pořadatel hudebních akcí) a přetvořil turné své loučící se formace v setkání alternativního rocku a undergroundové muziky pořádaného v letních měsících ve Spojených Státech a Kanadě.

Nejen vznik, ale i samotný název festivalu Lollapalooza je přinejmenším netradiční. Farrell při hledání jména pro svého potomka sáhl do začátku 20. století. Tehdejší americký idiom „lollapalooza“ původně znamenal „něco pozoruhodného, neobvyklého, výjimečného,“ tedy přesně to, co z festivalu mělo vzniknout. Dalším významem tohoto výrazu je „velké lízátko.“ Zřejmě takové, jako v oficiálním logu celé akce.

Na dvou scénách se při prvním ročníku kromě Jane´s Addiciton prohánějí také například Nine Inch Nails. Dvanáct kapel objíždí města v Severní Americe od západu na východ a opačně. Roky na to počet interpretů utěšeně narůstá a s ním i popularita letního festivalu a alternativního rocku jako takového. Rage Against The Machine, Red Hot Chilli Peppers, Green Day, Smashing Pumpkins, Rancid či Ramones. To jsou jména spojená s první etapou Lollapaloozy. V roce 1996 ale začaly problémy. Duše festivalového turné Perry Farrell se odmítl podílet na jeho pořádání s úmyslem soustředit se na svůj nový projekt – multižánrové festivalové turné ENIT. Lollapalooza totiž v jeho očích za roky pořádání ztratila smysl a hlavně v posledních letech neplnila účel, ke kterému byla stvořena – vyhýbat se mainstreamovým interpretům. Farrell obtížně shání kapely a těžko vydýchává hlavně účast Metallicy. Přesto se s většími problémy v pořadí 6. řočník, stejně jako ten následující v roce 1997, uspořádal. Tím však definitivně první kapitola Lollapaloozy končí. „Lollapalooza je v současnosti stejně otupělá jako celý alternativní rock,“ znělo tenkrát z Farrellových úst.

lollapalooza-sf2.jpgŽádné snahy pořadatelů o znovuobnovení festivalového turné se nekonaly. Černá mračna nad Lollapaloozou se zlehka přenesla přes rozhraní milénia, a tak musela zasáhnout „vyšší moc,“ tak jako tomu bylo u zrodu fetivalu. Jane´s Addiction, tedy ti kteří svým rozlučkovým turné Lollapaloozu stvořili, se opět po letech(kromě krátké epizody v roce 1997) dali dohromady. V kalendáři byste tenkrát našli rok 2001. Mají chu do práce a o dvě léta později vydávají novou studiovku. Asi osud tomu chtěl, aby se ten rok v Perrym Farrellovi s obnovou kapely znovu objevila ona touha, kterou cítil v roce 1991. Osmý ročník se opravdu v roce 2003 uspořádá. Od 5. července do 24. srpna se headlineři Jane´s Addicition spolu s Incubus, Billy Talent, 30 Seconds To Mars nebo Audioslave snaží znovuobnovit již téměř zašlou slávu festivalového turné. Ani oni však nic nezmůžou s malým zájmem, se kterým se ten rok Lollapalooza ve 30 amerických městech setkala. Důvodem byly předražené lístky a většina fanoušků tak poslouchala „za plotem“.

Rok se s rokem sešel a kvůli stále upadajícímu zájmu o předprodej lístků se již naplánovaná Lollapalooza pro rok 2004 na poslední chvíli ruší. Jasný důvod pro zamyšlení nejen pro Farrella, ale pro všechny, kteří měli s dříve nedotknutelným svátkem co dočinění. Farrell po dlouhých námluvách nachází partnery, kteří mu s uspořádáním nového ročníku pomohou a přichází razantní změna. Festivalové turné objíždějící města Spojených států a Kanady se od roku 2005 mění na dvoudenní festival konající se v rozmezí od konce července do konce srpna v chicagském Grant Parku a dostává se mu gigantických rozměrů. V současnosti 8 pódií, ročně přes 65 000 přihlížejících a mnoho desítek interpretů, mezi nimi takové hvězdy jako Death Cab For Cutie, Blue October, Muse, Against Me!, Bloc Party, Brand New, Flogging Molly či Rise Against nakonec nutí pořadatele udělat festival ještě o jeden den delší. Zdaleka to není ta Lollapalooza, která celá 90. léta byla jako na houpačce. A co, že se stalo s Jane´s Addiction? V roce 2004 se znovu rozpadli, aby se na posledním ročníku chicagského festivalu znovu objevili jako headlineři. Nahoru a dolů. Tak by se dala ve zkratce popsat historie svátku – již ne pouze alternativního rocku.

Od roku: 1991
V pozadí: Perry Farrell, frontman rockové kapely Jane´s Addiction, spolu s ním manažer Jane´s Addiction Ted Gardener a agenti Marc Geiger a Don Muller stáli za zrodem festivalového turné, kterým se později inspirovali pořadatelé a tvůrci Warped Tour
Datum konání: pátek, sobota a neděle v první polovině srpna (jako festivalové turné – 2 až 3 letní měsíce)
Místo konání: Grant Park v Chicagu, Illinois (jako festivalové turné – města USA a Kanady)
Žánr: Alternativní rock, punk-rock, indie, hip-hop
Zajímavost: Chicagský Grant Park je dějištěm mnoha dalších akcí, nejen kulturních. Svou mši zde odsloužil bývalý papež Jan Pavel II. S Lollapaloozou má park smlouvu až do roku 2018.
Web: www.lollapalooza.com

Související články
Komentáře