Světové festivaly (9): Pukkelpop

Martin Wipplinger, 8.2.2010, 18:20

pukkelpop-sf1.jpgZápadní evropa je jednoznačně Mekkou punkrockových festivalů na starém kontinentě. Bez diskuze. Německo, Nizozemsko, Velká Británie, Belgie. Právě tam se konají ty nejslavnější a nejmasovější akce, oslavy (nejen) punkrockové muziky. Vítr nás dnes zavane do posledně jmenované země.

Každé léto se mnoho desítek tisíc lidí sjíždí do města Kiewit do vlámské části Belgie, aby byly svědky festivalu alternativní muziky Pukkelpop. Při pohledu do historie zjistíme, že kořeny festivalu sahají do let 80., avšak do trochu jiné části Belgického království. 21. červenec 1985 Leopoldsburg. To jsou základní údaje prvního ročníku. Pod záštitou hnutí Humanistische Jongeren van Leopoldsburg vedeného vlámským politikem marockého původu Chokri Mahassinem vydržel v čtrnáctitisícovém městečku do roku 1987, aby se na léta 1988 a 1990 (v roce 1989 se festival neuskutečnil) přestěhoval do nedalekého Hechtelu a následně za zvuku legendárních Ramones napevno zakotvil v současném sídle – Kiewitu.

Jako tomu bylo u většiny akcí podobného ražení i Pukkelpop začínal jako jednodenní párty. Ostatně pro sedm kapel, které se tehdy nově vytvořeného festivalu zúčastnily, nebylo zapotřebí více prostoru. S jídlem ale roste chu a v roce 1995, kdy se na Pukkelpopu představuje šestatřicet interpretů, pořadatelé s předstihem rozhodují o tom, že festival bude o jeden den delší. Od roku 2001 dostává, dnes již tradiční, třídenní podobu.

pukkelpop-sf2.jpgNa nynějších osmi pódiích (Main Stage, Marquee, Dance Hall, The Shelter, Boiler Room, Club, Château, Wablief?) si na své přijdou nejen milovníci punk-rocku, ale také indie, heavy metalu, elektroniky, taneční hudby či hip-hopu. Právě pro jeho žánrovou rozmanitost je Pukkelpop tak oblíbený nejširší hudební veřejností a je jedním z nejvíce navštěvovaných festivalů v Evropě. Na oblibě také přidává zajímavý nápad pořadatelů, kteří na oficiálních stránkách festivalu zřídili dotazník, kde fanoušci a návštěvníci mohou napsat interprety, které by ten rok na Pukkelpopu chtěli vidět. Výsledkem je stodvaapadesátitisícihlavé obecenstvo a první místo v žebříčku popularity belgických festivalů dle nedávného hlasování fanoušků (před giganty Rock Werchter či Groezrock). Taková masa shlédla v roce 2008 tuhle velkolepou show konanou v polovině srpna. Mezi více než dvěma sty zúčastněnými se rozhodně neztratili ani Anti-Flag, Bloc Party, Less Than Jake, Thrice, Dropkick Murphys, MxPx nebo A Wilhelm Scream. Kromě již zmíněných Ramones přivítal festival v minulosti takové velikány scény jako NOFX, The Casualties, Sum 41, Blink 182, The Offspring, Green Day nebo Foo Fighters.

Suma sumárum desítky hodin zábavy, stovky interpretů nejrůznějších žánrů, levné pivo a dost možná i spousta čokolády kolem. Co z toho všeho plyne? Máte-li v peněžence přebytečných 295 euro neváhejte ani vteřinu a vyražte směr Kiewit, Belgie.

Od roku: 1985
V pozadí: Chokri Mahassin – vlámský politik, čelní představitel hnutí Humanistische Jongeren van Leopoldsburg, které stojí za vznikem festivalu Pukkelpop a také tvůrce festivalu Rimplerock (belgický hudební festival pro seniory)
Datum konání: druhá polovina srpna
Místo konání: Kiewit (oblast správního města Hasseltu), vlámská část Belgie
Žánry: Alternativní rock, indie, punk rock, hard rock, heavy metal, hip hop, disko, elektronika
Zajímavost: Půllitrová plechovka piva značky Carapils vyjde na festivalu v přepočtu na necelých 10,- Kč. O kvalitě tohoto pěnivého moku se však fanoušci nevyjadřují v superlativech.
Web: www.pukkelpop.be

Související články
Komentáře