Bullet for My Valentine – Fever

Martin Wipplinger, 12.5.2010, 12:02

bullet-for-my-valentine-fever.jpgVe velšských docích začali před dvanácti lety budovat malý parník. Dali mu jméno Jeff Killed John. Jeho kapitán Matthew Tuck si ho postupně vypiplal, dokonce vyměnil i jednoho člena posádky a malý parník si spokojeně brousil domácí vody. Záhy ale bylo jasné, že mu Irské moře omývající břehy domoviny bude malé. A tak, aby měl dveře do světového oceánu otevřené, změnil tenhle parník své jméno na Bullet for My Valentine. Ale hlavně, vydal se na objevnou plavbu, kterou pracovně nazval „The Poison“. Wales se od té doby může pyšnit pořádně nadupaným metalcoreovým ledoborcem, který jim může závidět i monstrózní americké námořní loďstvo. Postupným opotřebováním a hlavně spolu s další výpravou „Scream Aim Fire“ ale na nedotknutelné chloubě vznikla malá trhlinka. Docela nepatrná. Taková, která se dala snadno zacelit. A právě o to se měla posádka postarat během aktuální plavby „Fever“. Vědoma si svého současného stavu ale raději vynechá již dříve prozkoumaná zajímavá zákoutí a zpátky na pevninu si to střihne nejkratší možnou trasou. A co víc, původně nicotná trhlinka značně nabrala na průměru.

Bullet for My Valentine opravdu patří mezi vzácné artefakty svého žánru. S postupem času se však zdá, že davové opojení dokonalostí „The Poison“ jako kdyby kytarové kouzelníky z Walesu začalo uspokojovat. Jak by ne, když sama britská média jim status nedotknutelnosti předkládají i v době, kdy Bullet For My Valentine vypouštějí nejhorší nahrávku za dobu svého působení. Jejich pozice by se snadno dala přirovnat k té, kterou má Tomáš Řepka na české fotbalové scéně. Pánové, budíček! „Fever“ je tím nejlepším způsobem vystřízlivění, který jasně ukazuje, že předložit do třetice to podobné začíná být nuda.

Přesto Bullet for My Valentine i tentokrát několikrát dokáží, že mají ve strunách obrovskou sílu. Svou hlavní zbraň nechají několikrát v plné parádě rozeznít salvou těžkých rifů. To jsou ale spíše jen letmé záblesky na jinak plochém a oposlouchaném zvuku, kterého jsme se v mnohem lepším balení mohli nabažit na předchozích počinech. Albu „Fever“ melodická stránka nechybí, větší ostrost, údernost a více agresivity ale bezpochyby ano. I proto má ve srovnání např. se „Scream Aim Fire“ spíše než k metalu blíž k rockovému albu. Je jednoduše více mainstreamové. Možná je tu cítit i určitá svázanost, na kterou mohl mít vliv jeden z komerčně nejúspěšnějších producentů poslední doby Don Gilmore (Avril Lavigne, Linkin Park, Good Charlotte), kterého si Bullet For My Valentine k natáčení desky pozvali. Výsledkem vzájemné spolupráce je to, že fanoušek na desce „Fever“ najde naprostý základ instrumentálního umění vzývané čtveřice. Žádné pokusy o to, aby posluchač zalapal po dechu tak, jak na to byl zvyklý.

Kladem jsou jasné a srozumitelné texty. Bullet for My Valentine nám nedávají možnost vlastní interpretace. Co je psáno, to je dáno. Na druhou stranu ale tak podtrhují celkový obraz alba, který je nevýrazný, bez znatelnějšího nápadu či jiným způsobem do hloubky zajímavý. Témata točící se kolem vztahů, odloučení či samoty nenesou punc výjimečnosti, tímhle ale rozhodně výsledný dojem z desky netrpí.

V posledních dvou letech byli Bullet for My Valentine časopisem Kerrang! pokaždé zvoleni nejlepší britskou kapelou. Za těch málo let, co působí, toho stihli opravdu hodně a možná si podobné ocenění zasloužili už dřív. Letošní album „Fever“ je dost pravděpodobně další pozvánkou na nominační večer. Osobně ale doufám, že zůstane jen u toho. V Británii se letos urodilo mnoho lepších počinů, se kterými průměrná placka Bulletů v žádném případě soupeřit nemůže. Pokud se stane opak, jen se tím potvrdí mé spiklenecké teorie.

Bullet for My Valentine – Fever

Hodnocení: 6/10

Vyšlo: 26.4.2010
Label: Jive Records

Tracklist:

01. Your Betrayal
02. Fever
03. The Last Fight
04. A Place Where You Belong
05. Pleasure and Pain
06. Alone
07. Breaking Out Breaking Down
08. Bittersweet Memories
09. Dignity
10. Begging For Mercy
11. Pretty On The Outside

Související články
Komentáře