Rock for People má letos největší kapely v historii, říká pořadatel

Redakce, 20.6.2010, 14:41

rfp-martin_thomes.jpg Již za necelých 14 dní startuje v Česku další nabité festivalové léto a jako už je tomu několik let zvykem, i letos dvouměsíční svátek dobré hudby, slunečného počasí, pohody a hořkého piva odstartuje největším festivalem u nás Rock for People. Redakce iPUNK.cz pro vás tentokrát trochu netradičně připravila malý čtyřdílný seriál rozhovorů s pořadately vybraných letních festivalů, abychom vám přiblížili jejich atmosféru a náročnou přípravu také z druhé strany. Počínaje dneškem startuje tato minisérie povídáním s Michalem Thomesem, jedním z hlavních pořadatelů zmiňovaného Rock for People, který letos nabídne hvězdy jako Muse, NOFX, The Subways, Disco Ensemble a další.

Rock for People je dnes v Česku vůbec nejznámějším a nejnákladnějším festivalem. Připravit takový festival asi ale není nic jednoduchého. Kolik lidí a jak dlouho tento svátek hudby připravuje?
Skončí jeden ročník a v podstatě začíná další, celoročně se nás na tom v užším týmu podílí 6, s blížícím se festivalem pak přibývá externích pracovníků a na místě pak funguje v řádech stovek pracovníků.

Vaše agentura Ameba úzce spolupracuje taky s agenturou Conspiracy, která je našim čtenářům díky svému zaměření velmi blízká. Jak taková spolupráce probíhá? Jste to vy, kdo hledá kapely a ptá se, kdo by je mohl na vᚠfestival přivézt nebo naopak?
S Robertem Vlčkem spolupracujeme velmi úzce a na domluvení Muse odvedl zásadní díl práce. Každoročně také pro Rock for People vozí ty „specialitky“ z HC či punku. Spolupráce je velmi pohodová, my máme důvěru v jeho hudební přehled a zkušenosti a v mnoha ohledech funguje jako velmi blízký konzultant celkové koncepce RfP. Naše spojenectví vznikalo postupem let a myslím, že i jeho vztah k RfP už přerostl v něco víc než jen dovážení kapel pro festival.

Letos českému publiku představíte hvězdy jako Muse, NOFX nebo Prodigy. Jak složité je dostat takové kapely někam do srdce Evropy na bývalé letiště do Hradce Králové? Respektive co všechno to obnáší?
Muse jsou asi to nejsložitější a největší jméno, se kterým kdy měl Rock for People co dočinění. Jsou nejen nejdražší kapelou v naší historii, ale i produkčně nejnáročnější. Velmi intenzivně teď pracujeme na tom, aby vše klaplo, tak jak má. Prodigy jsou rovněž nároční, ale ne tolik a NOFX jsou proti nim „procházka růžovou zahrádkou“. V každém případě to, že na RfP hrají už hodně velké kapely, je dáno tím, že agenti už mají k festivalu důvěru a nebojí se tam velké hvězdy poslat. Také samozřejmě tím, že tak jak festival rostl a vytvářel si jméno, si i vybudoval stabilní partnerskou strukturu a může operovat rozpočtem, který umožňuje po takto velkých jménech sahat. Ale stále je to vše konáno s velkou důvěrou v to, že přijde moc a moc diváku a vše dopadne ekonomicky dobře.

Předpokládám, že to není záležitost vyřešená ze dne na den, že?
To určitě ne. Například zmíněné budování důvěry u „velkých agentů“ trvá roky a samotná jednání trvají týdny, někdy i měsíce.

Z osobní zkušenosti vím, že hodně lidí stále doufá ve zveřejnění ještě alespoň jedné světoznámé kapely, která by celkový výčet interpretů ještě obohatila. Máte ještě v záloze nějaké takové jméno nebo tou třešničkou na dortu bylo právě trio Muse?
Bohužel z větších jmen už letos žádné nečekejte. Už asi můžu přiznat, že jsme dlouho jednali o účasti Billy Talent, ale nakonec to nevyšlo. Ale pár zajímavostí bude ještě oznámeno.

Zastavme se ještě na chvíli u Muse. Ti si údajně dovezou zcela vlastní audiovizuální show a bude pro ně vystavěno speciální městečko. Co si pod takovým vlastním městečkem může obyčejný návštěvník představit?
Muse možná patří mezi TOP 5 nejlepších koncertních kapel současnosti, což v dnešní době není už jen o tom, jak kapela hraje, ale celé té show, kdy jde o velmi speciálním audio-vizuální zážitek. Nefunguje to tedy tak, že by kapela přijela a s nástroji se postavila na naše pódium a zahrála. Oni dopředu pošlou technický tým (několik desítek lidí), který bude celou noc před jejich vystoupením připravovat stage pro jejich vystoupení. Kvůli Muse bude stát na letošním RfP stage, která bude dovezena ze zahraničí, protože u nás v republice holt žádná taková, která by splňovala parametry jejich vystoupení, není. Určitě není bez zajímavosti, že jejich production managerl je člověk, který v této funkci dlouho pracoval pro U2 a přešel k Muse.

Z domácích kapel máte v lineupu stálice typu Aneta Langerová, Divokej Bill, Wohnout nebo Vypasná Fixa. Poslední zmiňovaní chystají pro fanoušky unikátní věc, když chtějí ještě v průběhu festivalu prodávat návštěvníkům záznam vlastního vystoupení, které předvedou. Vyžaduje takový krok nějaké speciální technické nebo jiné požadavky?
Vypsaná fixa je taková domácí RfP stálice. Nebudu nic předstírat a klidně přiznám, že k nim mám i osobní vazby, ale to, že na RfP mají vždy ohromný ohlas, není dáno protekcí, ale tím, že jim to prostě dobře hraje a že jsou jednou z nejlepších domácích kapel! To že budou točit živák je jejich nápad a my jim v tom rádi vyjdeme vstříc, protože ta myšlenka, že se to jeden den natočí a druhý den si to diváci budou moci koupit, se nám moc líbí.

fest_rock_for_people-logo.jpg Chystá letos i nějaká další kapela natočit na Rock for People živé DVD, jako to udělali před pár lety Divokej Bill?
Letos přicházíme s novinkou, kdy všem vystupujícím nabídneme možnost využití technického vybavení (i s obsluhou), které máme pro festival, pro jejich vlastní využití – natáčení klipů, DVD, dokumentu apod. A to za velmi výhodných podmínek. Jedná se např. i o přenosový vůz včetně profi vybavení pro záznam v HD kvalitě, zkušené kameramany a další technické věci, jejichž pronájem je běžně velmi drahý.

Jako už několik let, i letos pořádáte soutěž s nadějnými kapelami, které si jejím prostřednictvím můžou na festivalu zahrát. Jak tyhle kapely vybíráte? Máte nějaké vlastní tipy (nějakého hledače talentů) nebo se hlásí samy?
Přiznávám, že naše kapacity jsou velmi limitované a doby, kdy jsme poslouchali všechny demáče, které nám přišly, jsou už pryč. Vyhledávací soutěž však tuto naši činnost celkem dobře supluje a část dramaturgie si tedy naši návštěvníci určí sami. Letos nám se soutěží hodně pomáhá Bandzone a zájem ze strany mladých kapel je obrovský. Patří to k tradici Rock for People, že každoročně dává šanci i neznámým kapelám, aby si u nás zahrály. Mohou pak vyprávět, jak se jim hrálo po boku Muse.

Rok 2010 přinese na Rock for People několik novinek. Přibude divadelní scéna, JamStage nebo scéna pro loutkové divadlo. Rozšiřujete také ekologický záměr festivalu, když chcete protřídit velkou část odpaků. Jaké nápady a inovace máte ještě v záloze do dalších let?
Nechceme ustrnout a snažíme se festival stále posouvat a vylepšovat. Mnoho podnětů nám každoročně vzejde od našich návštěvníků, kterým se snažíme naslouchat, protože to koneckonců děláme pro ně a tedy chceme, aby se jim na Rock for People líbilo.

Americká kapela Ginger Ninjas dokonce v rámci ekologie plánuje přijet do Evropy lodí a na festival chce přišlapat na kole. Jsou jedinou podobně „bláznivou“ kapelou nebo víte o více podobných ekologických nadšenců?
V takto čistě ekologické podobě už asi nikdo a už mě ani nenapadá, jestli by tenhle přístup šel udělat ještě zelenější. V každém případě budeme mít ještě jednu pochodovou dechovku z Francie, která to myslím pěkně rozjede bez ohledu na to, jestli je na pódiu, či mezi diváky.

Vstupenky jsou letos opět dražší (kde jsou časy ceny lístku pod 1000 Kč), ale i přesto to vypadá, že návštěva bude zase o něco vyšší. Registrujete nějakým způsobem v tomto směru finanční krizi?
No ono je to relativní, zas o tolik dražší nejsou, a pokud diváci využijí nabízených slev od našich partnerů, tak jsme vlastně na loňských cenách a to i přesto, že rozpočet festivalu je o hodně vyšší, než byl vloni. Skoro mám pocit, že jsme to možná se vstřícným poměrem výkon/cena možná až přehnali. Nebudu daleko od pravdy, když si tipnu, že pokud by Muse hráli v Praze, cena vstupenky bude podobná jako na celý Rock for People. Z tohoto pohledu je tedy zbytek programu včetně Prodigy, NOFX, Skunk Anansie, Editors, Subways a těch dalších 150 kapel vlastně zdarma…

Letos jste ve spolupráci s T-Mobile připravili taky prodej vstupenek na splátky, což je rozhodně zajímavý tah. Máte přehled, jak takový prodej vypadá, když se ceny lístků po měsíci mění, nebo má tuto záležitost na starost výhradně T-Mobile?
Tuto službu nám umožňuje to, že provozujeme od letoška vlastní ticketingový systém (www.ticketsforpeople.cz), kde nabízíme nejlevnější vstupenky a ještě s velkým komfortem (vše vyřešíte doma, lístek si vytisknete na vlastní tiskárně). Prodej na splátky je jednoduchý, zarezervujete si lístek a pak ho splácíte dle vlastních možností. Až ho doplatíte, tak vám ho systém uvolní k vytištění. Cena platí v době provedení rezervace a tato možnost je opravdu pouze pro klienty T-Mobile.

Slyšel jsem, že letos dokonce uvažujete o omezeném počtu vstupenek, aby se nestalo, že návštěvníky do areálu nenacpete. Je to tak?
Návštěvníkům Rock for People chceme zajistit komfort a pohodlí a nechceme, aby pro ně byl festival jen velká tlačenice (dostatečná kapacita toalet, aby nebyly fronty na pivo apod.). V případě, že se prodeje budou blížit k limitům areálu, tak opravdu může dojít k situaci, že prodeje zastavíme. Ohlasy na Muse naznačují, že pravděpodobně omezíme počet jednodenních lístků, abychom neznevýhodňovali celofestivalové návštěvníky.

Když jsme u té ekonomické situace. Dotkla se výrazně finanční krize i vaší agentury? Například ve snížení rozpočtu, snížených výnosech apod.?
Krizi vnímáme, ale reagovali jsme na ni tím, že jsme dosti výrazně zvedli rozpočet v souvislosti s velmi atraktivním line-upem, přičemž jsme téměř zachovali vstupné z minulého roku. Čili dost spoléháme na to, že letošní program přesvědčí i ty váhající, že na RfP prostě nejde chybět krize-nekrize.

V současné době hrozí i potenciální nebezpečí v podobě prachu z islandské sopky a uzavření leteckého provozu nad Evropou. Scénář, že by kvůli tomu nedorazily třeba i ty největší hvězdy, si asi nikdo z vás nepřipouští, že? Extistuje vůbec nějaký „plán B“, který by takové nenadálé události alespoň částečně řešil?
Letos se nám to sešlo tak, že většina headlinerů je na turné, což ve většině případů znamená přesuny nightlinery, čili po zemi…

Na závěr otázka trochu na tělo. Pokud bys měl jen jednou větou charakterizovat Rock for People 2010 a nalákat tím návštěvníky, jak by vypadala?
Podívejte se na loňský sestřih a letos to bude ještě lepší!

Rock for People
3. – 6. 7. 2010, Hradec Králové
Více informací o festivalu najdete na rockforpeople.cz.

Související články
Komentáře