Letoní Rock for People byl zase o kousek lepí
Slunečné počasí po celé tři dny a pokořený rekord v návštěvnosti. To jsou fakta letošního ročníku Rock for People. Místem konání jednoho z největších českých festivalů byl opět areál letitě v Hradci Králové, který je pro pořádání podobných akcí jako stvořený. Dvě hlavní pódia, koncertní stan a stage umístěný v hangáru se znovu staly hlavním dějitěm hudebních událostí. Nespornou výhodou tohoto festivalu je, že kapela, která jen zřídkakdy přitáhne do klubu více než sto diváků, se zde pyšní návštěvou i pětkrát větší. Kromě drobných kosmetických úprav tedy žádná změna oproti loňskému ročníku.
Jednou z úvodních kapel byla pražská formace Evelynne, která se na Rock for People opět kvalifikovala díky soutěži kapel a kromě nového baskytaristy se její vystoupení od toho loňského odlišovalo především větší suverénností a vyhraností. Oproti Evelynne velezkušení The Prostitutes vydali nedávno velmi povedené album „Hometown Zombies“ a za asistence robota Wédéčka rozjeli ve stanu jednu z prvních větších show. Pro milovníky staré dobré punkové muziky připravili pořadatelé na první den slušnou porci v podobě koncertů kapel Visací zámek, Už jsme doma, Plexis a Znouzecnost. Naopak příznivci nových vlivů (především elektroniky), kteří již netrpělivě očekávali vystoupení britských Hadouken!, se dočkali po nezbytných koncertech domácích hvězd Vypsané Fixy a Wohnoutů. Talentovaní mladíci původem z Leedsu nebyli v Česku poprvé a znovu potvrdili, proč jsou jim hudební kritici i fanoušci tolik nakloněni. Energickým vystoupením, okořeněným coververzí nejznámějšího songu od krajanů Blur, patřili Hadouken! k hlavním hvězdám prvního večera. Energie byla také to poslední, co chybělo hlučným Static-X. Frontman Wayne Static se svým originálním účesem spolu jakoby s kolegy vytvářel tlakovou vlnu, která se valila od pódia až na konec stanu, ve kterém američtí metalisté vystupovali a přeměnili jej v hudební peklo. Zcela odlišný nádech měl úvod koncertu Arctic Monkeys. Ne, že by se od ostrovních hvězd čekalo házení hřívou za ostrého zvuku metalových vyhrávek, ale přece jen byl jejich nástup až příliš introvertní. Arctic Monkeys vybrali do úvodu svého playlistu pomalé písně, které jen těžko dostávaly diváky do správné nálady. Prakticky nulová komunikace s publikem, na poslech poněkud náročnější písně a jen pár skutečných fanoušků byly důvody skutečnosti, že Arctic Monkeys se stali po loňských Kaiser Chiefs další nepochopenou hvězdou.
Fotogalerii si prohlédněte zde
Druhý festivalový den se nesl především v rytmu ska, ale zajímavé hudební záitky čekaly i na přívrence jiných hudebních žánrů. Tradičně poutavé vystoupení Sunflower Caravan, tentokráte vylepené o předělávku Billy Jean od Michaela Jacksona, budi toho důkazem. Velmi slušně zaplněný prostor před velkým pódiem čekal na rockery ze Severního Irska Therapy?, o poznání méně lidí se přišlo podívat na vystoupení legendární skupiny Mucky Pup. Zpěvák Chris Milnes ukázal všem, jak má vypadat práce s publikem a svůj exhibicionismus zakončil stylovým striptýzem. Na stejném pódiu, jen o hodinu později se pokusili vylepit reputaci anglických kapel The Kooks. A povedlo se jim to. Melodické, spontánní, chytlavé a především zábavné, takové bylo vystoupení čtveřice veselých mladíků, kteří dali rychle zapomenout na příliš uzavřené Arctic Monkeys. Lidé se prostě chtěli bavit a The Kooks jim to umožnili mnohem více. e českému publiku jde především o zábavu, nedošlo ani další hlavní hvězdě Ska-P. Ani bych chtěl někoho urazit, tak si troufám říci, že většina přítomných neměla nejmenší ponětí, co vyburcovaní panělé ve své mateřtině hovoří. Mluvící přestávky si tak někteří zpříjemnili házením poloprázdných kelímků s pivem a jiní zase zapálením veselé cigarety. Během svého vystoupení vystřídal zpěvák Ska-P několik více či méně provokujících kostýmů ve kterých odzpíval notoricky známé skladby (Cannabis) i několik písniček z posledního alba.
Především rychlá a tvrdá muzika zněla areálem královéhradeckého letitě poslední den festivalu. Organizátoři připravili pro nejednoho návštěvníka smr, která odstartovala po pondělním obědě koncertem River Jordan a skončila před jedenáctou hodinou večerní vystoupením Placebo. Festivalový stan, ve kterém byly naproti sobě umístěny dvě pódia, si proel důkladnou lekcí punkrocku a HC. Po zmiňovaných River Jordan vstoupili na pódium From Our Hands a předvedli výkon hodný ostřílené skupiny včetně stylového intra a profesionálního burcování fanoušků. Během svého čtyřicetiminutového setu stihli i symbolicky (vzduchem) pokřtít své debutové album „Building Fall“. Poté následovala vystoupení slovenských Plus Minus, bostonských tvrďáků Defeater a především Black President, kteří předvedli, jak to s punkem momentálně na západním pobřeží USA vypadá, příznivce Goldfinger pak určitě potěšil cover Not Amused. Ve stejnou chvíli prezentovali své umění na velkém pódiu zástupci české scény Clou. Jejich koncert sledoval velmi slušný počet diváků, kteří ovšem působili poněkud strnulým dojmem. Nezbývá než doufat, že na připravovaném podzimním turné bude panovat lepší atmosféra. O něco vřelejí podpory se dostalo kalifornským Ignite, ale i jejich vystoupení by lépe vyznělo v menším prostoru než je největší festivalové pódium v České republice. Zvýšený srdeční tep zcela jistě vyvolali svou show nejednomu příznivci punkové hudby Bouncing Souls. Americká čtveřice předvedla přímočaré vystoupení, bez zbytečných řečí zahrála několik let staré skladby (Here We Go) i ochutnávku z připravované desky (Gasoline). Ještě než dozněl poslední tón syrových Bouncing Souls, na druhé straně festivalového stanu už se připravovala skupina Comeback Kid. Jakmile dostala prostor tato kanadská HC formace, zvýila se teplota minimálně o 10ºC. Zpěvák Andrew Neufeld předvedl výkon na hranici lidských možností a publikum se mu odvděčilo oblíbeným circle pitem. Pro ty, kterým se tvrdá muzika pod kůi nedostala, byla připravena jedna z posledních lahůdek letošního ročníku Rock for People, anglická kapela Bloc Party. Směsice indie a elektroniky společně s charismatickým zpěvákem Kele Okerekem působila na české obecenstvo jako živá voda a přinutila návštěvníky, aby našli poslední zbytky sil a zuitkovali je na jejich vystoupení. I přesto se již během koncertu Bloc Party začala tvořit před druhým velkým pódiem úctyhodná skupina fanoušků Placebo, aby si vychutnala své oblíbence z nejlepší možné pozice. Oblíbené britská skupina v čele s Brianem Molkem představila své nové album Battle for the Sun a nezapomněla ani na největší hity z dob dřívějích. Vystoupení Placeba bylo postavené na sebejistém zpěvu Molka, který společně s podporou ostatních instrumentalistů vytvářel báječnou atmosféru a zároveň kvalitně uzavíral patnáctý ročník Rock for People, festivalu, který se svou dramaturgií čím dál více blíží naprosté evropské pičce. Uvidíme, kam ho dokážou organizátoři posunout příští rok.
Fotogalerii si prohlédněte zde