Strike Anywhere se v sobotu přivalí na Prahu

Redakce, 20.6.2007, 16:56

strike-anywhere_pr1.jpgKdyž před téměř šesti lety hrály v Praze tehdejší hvězdy melodického hardcore, dnes již nefunkční floridská formace As Friends Rust, nechaly se převálcovat svou vlastní předkapelou, kterou v té době znala jen hrstka nadšenců. Tou předkapelou byla pětice Strike Anywhere z Richmondu, města v americkém státě Virginia, které zrovna v té době vycházelo první album “Change Is A Sound“. Tahle deska je dnes už klasikou a Strike Anywhere se do Prahy vracejí s dvěma dalšími dlouhohrajícími zářezy na hřbetě.

Málokterá kapela má tak charakteristický zvuk jako právě Strike Anywhere. Jak se dočtete v téměř všech dostupných zdrojích, její hudba vychází z přímočarého hardcore staré školy. Ale nenechte se mýlit – rychlá tempa, angažované texty a hardcoreovou výbušnost v jejich muzice sice najdete, ale jednoznačně ruku v ruce s rozloženými akordovými harmoniemi a hravými kytarovými melodiemi odkazujícími jednak k melodickému punk-rocku, ale také k emo-core z konce devadesátých let. Výsledkem jsou tak svižné a energické, ale i bohatě melodické písně, kterým kraluje charismatický vokál Thomase Barnetta. Pokud hledáte srovnání, tak nejblíže má tahle kapela k Rise Against, Lifetime, MxPx, Good Riddance, H 2 O či raným Bouncing Souls, ale i novějším partám jako Silverstein, Against Me! nebo Story Of The Year…a v jejich muzice uslyšíte i melancholičnost typickou pro Endpoint, Chamberlain, The Get-Up Kids nebo Elliott.

Strike Anywhere jsou vůbec kapelou, která stojí jaksi na rozhraní generací. Vznikli pod vlivem undergroundových hardcore/punk klasiků z jejich domovského města, jakými byli 4 Walls Falling, Avail, Dayspring, Grip atd. Vyrůstali bok po boku s emo-coreovou scénou přelomu tisíciletí, představovanou Boy Sets Fire, A.F.I., Saves The Day, Alkaline Trio, Hot Water Music, As Friends Rust nebo Engine Down. V současné době pak neúnavně podporují mladou generaci vycházející z totožných základů – vzali na turné například Donots, Thursday, Underoath, Sparta, Thrice, Midtown nebo již zmiňované Silverstein. Mnohé současné mladé emo-coreové kapely přiznávají, že ke “screamu“, tedy ke střídání melodického zpívání s frenetickým řevem, je svým stylem inspiroval právě Thomas Barnett…

Dalším nezanedbatelným faktorem je u Strike Anywhere i jejich politický a občansko-společenský postoj. Samotné logo kapely je převzaté od „Železné fronty“, anti-fašistické aliance působící počátkem 30. let v Německu. Kromě protirasistických aktivit podporuje kapela i anti-globalizační myšlenky, ekologický přístup k přírodě a v neposlední řadě vegetariánství a etické zacházení se zvířaty – pro organizaci PETA odehráli již nspočetně benefičních koncertů.

Každý počin Strike Anywhere vyvolal nadšené reakce a to už od prvního sedmipalcového EP “Chorus of One“, který vyšel v roce 2000 na kultovním floridském labelu No Idea. Následující alba “Change Is a Sound“ a “Exit English“, patřící téměř již k punk-rockovému folklóru, vyšly pod křídly neméně známé značky Jade Tree (mj. The Promise Ring, Jets To Brazil, Kid Dynamite, Paint It Black, The Explosion).

Loňské album “Dead FM“ bylo ale už v režii Fat Wreck Chords. Vydavatelství vlastněné Mikem z No FX, se poté, co za tučné odstupné přepustilo Rise Against major labelu, potýkalo s určitou stagnací, způsobenou stárnutím a opotřebovaností svého stávajícího rosteru, a potřebovalo trochu osvěžit repertoár. Proto hodilo v roce 2005 lano Strike Anywhere a nabídlo jim nestandartně výhodné podmínky. Album se nahrávalo pod vedením Briana McTernana v jeho studiu Salad Days, kde vznikaly nejnovější desky kapel jako Senses Fail, From Autumn To Ashes, The Bled, Scary Kids Scaring Kids nebo The Draft. Kapela se ještě před jeho vydáním rozjela v rámci promotion na celoamerické turné s Anti-Flag po velkých klubech a menších halách. Album vyšlo počátkem září, následované dalšími čtyřmi turné – nejprve s Ignite, pak s Bane, posléze s NOFX a nakonec s Bouncing Souls. Tento měsíc se pak kapela vydala na své nejdelší, 5 týdnů trvající evropské turné, během kterého zavítá do celkem šestnácti států starého kontinentu.

Na sobotní zastávce v pražském Abatonu jim při tom budou sekundovat další dva mezinárodní hosté – bratislavští klasici Plus Mínus a rakouská HC/punková smečka Rentokill. Koncert začíná ve 20 hodin.

Související články
Komentáře