10 let Silverstein: Příběh rockové věrnosti – část II.

Martin Wipplinger, 27.7.2010, 8:21

silverstein-10-main2.jpgDalší dvouletý cyklus mezi studiovkami odstartovaly dlouhé koncertní šňůry, během kterých se Silverstein poprvé představili v Austrálii, Japonsku a také po boku Splitafield v říjnu 2005 na starém kontinentu. Tenkrát, stejně jako na začátku roku následujícího po boku Simple Plan, jejich cesty do České republiky nevedly. Nestalo se tak ani vzápětí na dalším evropském turné, které Silverstein odjeli v dubnu. První šňůru ve Spojených státech coby headlineři zaznamenali zapřísáhlí kanadští vegetariáni na podzim 2006. Frontman Shane Told v této době zakládá vlastní label Verona Records, prostřednictvím kterého se snaží pomoci mladým kanadským kapelám, aby třeba i ony mohly jednou jít cestičkami, které Silverstein pracně vyšlapali. To už ale se svými kumpány v hlavách spřádá plány na nové album.

silverstein-10-arrivals-and-departures.jpg
Arrivals & Departures

Label: Victory Records
Datum vydání: 3. červenec 2007

Singly: If You Could See Into My Soul, Still Dreaming

Před sebou měli nelehký cíl, navázat na prozatimní bestseller „Discovering the Waterfront“. Silverstein se v souvislosti s nadcházejícím snažením, později účelně nazvaném „Arrivals & Departures“, rozhodli pro opětovnou změnu na postu producenta. Dalším krokem k nesmrtelnosti měla být spolupráce s Markem Trombinem. Ten v minulosti proudkoval například album „Dude Ranch“ kapely Blink-182 nebo asi nejslavnější počin Jimmy Eat World „Bleed American“. V březnu 2007 se nově utvořený tandem odebral do studií v Los Angeles stvořit placku, která se měla stát prozatimním vrcholem snažení rodáků z Ontaria. V den jejího vydání bubeník Paul Koehler na webu kapely napsal: „Dnes nadešel den, kdy ´Arrivals & Departures´ zamíří do obchodů. Cítíme, že je to to nejlepší album, které jsme kdy napsali. Do teď to bylo krásných sedm let, ale my začínáme až nyní,“ znělo sebevědomé prohlášení Silverstein skrze jednoho ze dvou vyznavačů životního stylu straight edge (tím druhým je baskytarista a vášnivý sběratel vinylů Billy Hamilton) a největšího „ajáka“ kapely. Název „Arrivals & Departures“ podle Koehlera odrážel změny, kterými si kapela v posledních letech prošla. „Hodně se toho změnilo, stále něco přichází a odchází. Ztratili jsme několik přátel i členů rodiny a bylo pro nás hodně obtížné vyrovnat se s tím během cest po turné. Hodně nás to sblížilo,“ řekl.


Ač hudební kritici a odborníci desce „Arrivals & Departures“ nedokázali mnoho vyčíst, fanoušci už zdaleka tak nadšení nebyli. Možná za to mohla předešlá velkohubá prohlášení, faktem ale je, že Silverstein na nové desce lehce uhnuli z cesty. Album bylo více rockové než minulé počiny. Texty v sobě nesly výraznou stopu osobního života Shanea Tolda, kterému se v té době rozpadl sedmiletý vztah. „Zdá se, že lidi to nechytlo tolik jako ´Discovering the Waterfront´. Myslím si, že tomu rozumím. ´Arrivals & Departures´ je osobní. Co se týče produkce, šli jsme cestou klasické rockové desky. Není tak super uhlazená jako ´Discovering the Waterfront´. Není tam tolik kytar, bicí znějí hodně syrově a ani podpůrných zpěvů není mnoho. Je to rocková nahrávka,“ vysvětloval si Told reakce fanoušků na změnu projevu. „Arrivals & Departures“ debutovalo na pětadvacátém místě žebříčku prodejnosti alb ve Spojených státech, doma v Kanadě dokonce na třináctém. I přes rozporuplné pocity, které album vyvolalo, to bylo nejvyšší umístění ze všech tří dosavadních počinů.

Očima Vitase:

„Nemůžu si pomoct, ale asi nejkontroverznější výtvor Silverstein je mým nejoblíbenějším. Zajímavé nápady, příval energie a citelná vyhranost vytvářejí z Arrivals & Departures téměř dokonalé album, které má potenciál sklízet ovace nejen u zarytých posluchačů tvrdší muziky. Umět zaujmout tuctového posluchače a zároveň nezradit své hardcoreové kořeny je kumšt, který neovládá kde kdo. Silverstein to na Arrivals & Departures zmákli více než obstojně a já před nimi smekám.“

silverstein-10-a-shipwreck-in-the-sand.jpg
A Shipwreck in the Sand

Label: Victory Records
Datum vydání: 31. březen 2009

Singly: Vices, American Dream

Silverstein jsou kapelou, která objela nespočet turné. Je tomu už hodně měsíců nazpět co v Paříži odehráli své tisící vystoupení. Na podzim roku 2007 se spojili s oragnizací PETA chránící práva zvířat a odjeli sérii koncertů „I Am Not a Nugget“ mimo jiné po boku From Autumn to Ashes nebo A Day to Remember. Během následného dalšího evropského turné kapelu hluboce zasáhla zpráva o smrti kytaristy Hawthorne Heights Caseyho Calverta. Byli to právě tehdejší kolegové od vydavatelství Victory Records, kteří byli nejbližšími spojenci Silverstein. „To byl opravdový šok. Aboslutně jsme tomu nechtěli uvěřit. Na druhém konci světa jsme se cítili jako jako uvězněni v nějaké bublině, kde se nic nezdálo jako realita. Tak jsme se cítili a nevědeli, jak se s tím vyrovnat. S Hawthorne Heights jsme na cestách strávili mnohem víc času než s kteroukoliv jinou kapelou,“ okomentovali smutnou událost Silverstein. Svou největší lásku, živé vystupování, ale ani v době tragické události neopustili a opět se vydali do Austrálie a Japonska. Vyzkoušeli si také, jaké to je koncertovat např. v pro Středoevropana exotickém Mexiku. „To byla jedna z nejbláznivějších show, kterou jsme odehráli. Lidé tam, ač nemluví anglicky, s námi zpívali každičké slovo hlasitěji než kdokoliv jiný.“ Na podporu alba „Arrivals & Departures“ zavítali v červnu 2008 konečně také do České republiky, kde zahráli spolu s kapelou From First to Last publiku v pražském Lucerna Music Baru.

Stěžejním momentem příprav nejnovější studiové desky „A Shipwreck in the Sand“ byl návrat k producentovi Cameronu Webbovi. „Líbila se nám ta práce na ´Discovering the Waterfront´ a s Cameronem jsme se měli moc fajn. Chtěli jsme s ním natočit i ´Arrivals & Departures´, ale byla tady možnost spolupráce s legendárním Marcem Trombinem, který je spjat s několika úžasnými kapelami. A proto, že jsme si mysleli, že k nám bude sedět líp než Cameron, jsme se rozhodli udělat tu desku s ním. Teď jsme se ale opět dohodli s Cameronem,“ objasnili Silverstein producentské šachy a dodali: „S Cameronem vidímě věci stejně. S Marcem to tak nebylo. Něco, co bychom udělali jedním způsobem, by on udělal jinak. Občas jsme na něčem chtěli pracovat trochu déle a on řekl: ´Takhle je to v pohodě, pojďme dál,´ což bylo dost skličující.“

Vznikající album se pánové tentokrát rozhodli nahrát doma v Kanadě především proto, aby na vše měli dostatek času. Začala vznikat nahrávka, která byla v mnohém odlišná od předchozích tří. Složená z uceleného příběhu a odrážejícího situaci obyčejné americké rodiny v probíhající ekonomické recesi, během kterého jedna píseň volně navazuje na další, tentokrát hodně ovlivnila práci textaře Shanea Tolda. „Když píšete skladby pro takto koncepčně zaměřenou desku, tolik se o ty songy nebojíte. Jasně, že chcete, aby písničky dávaly smysl samy o sobě, ale vlastně je vám i určitým způsobem jedno, když tomu tak není.“ Album i tentokrát zaštítila ověřená značka Victory Records a vyšlo v březnu 2009. V základní verzi obsahovalo čtrnáct skladeb rozdělených do čtyř kapitol. Fanoušci využívající služeb iTunes dostali jako bonus čtyři cover skladby, mezi kterými nechyběla ani předělávka songu Help od legendárních The Beatles. Další písní, kterou si Silverstein vypůjčili od původního interpreta byla Apologize (původně raper Timbaland), která se objevila na albu „Punk Goes Pop 2“. K nahrávání desky „A Shipwreck in the Sand“ bylo pozváno několik hostů včetně Liama Cormiera z Cancer Bats a Scotta Wadea (ex-Comeback Kid). „A Shipwreck in the Sand“ má nápad, je chytlavé, zábavné a pokud bylo míněno jako omluva fanouškům za předešlou „zpověď Shanea Tolda“, mohlo být kapele s kldiným svědomím odpuštěno. Se svým omluvným listem přispěchali stále skromní studenti v listopadu 2009 také do pražské Tesla Arény spolu s kanadskými kolegy Billy Talent a Cancer Bats.

Očima Martina Wipplingera:

„Story ve stylu středověkých objevných zámořských cest ukazuje velké Toldovo zlepšení po stránce textové. Ucelený příběh dodává albu na zajímavosti a jeho renomé v mých očích výrazně pozvedává. „A Shipwreck in the Sand“ je doposavaď nejchytlavější placka, jakou Silverstein ukuchtili. Nechci říkat, že je lepší nebo horší než některá z předchozích, ale je nesmírně zajímavá i díky tomu, jak Silverstein v průběhu celé třičtvrtě hodinky dokáží měnit tempo a rytmus, a opět tím dokazují, v jak vyhrané hudebníky postupem času vyrostli.“

silverstein-10-decade-live.jpg
Decade (Live at the El Mocambo)

Label: Victory Records
Datum vydání: 8. června 2010

První samostatný CD/DVD živák si Silverstein schovali na vzácnou událost, jakou je oslava deseti let společného fungování. Čtyři studiová alba, čtyři březnové večery v torontském klubu El Mocambo natočené na kameru vycházející režisérské hvězdy Robbyho Starbucka. Silverstein každý večer představili kompletní tracklist jednoho ze svých produktů a dohromady tak vznikly více než dvě hodiny materiálu, který byl doplněn o všechny dosud vyprodukované videoklipy. Mixហaudio materiálu obstaral opět Cameron Webb. „Byla to úžasná zkušenost. Nejlepší na tom hrát alba od začátku do konce bylo vidět, jak jsou lidé zapálení. Hodně nás to vyčerpalo, ale byla to jedna z nejúžasnějších zkušeností v mém životě. Nikdy na to nezapomenu,“ přiznal zpěvák Shane Told.

„Nᚠvývoj byl hodně pomalý. Slávy se nám nedostalo přes noc. Nebylo to díky jednomu songu, který by svištěl rádii. Kdybychom se podívali na nějaký graf, viděli bychom tam rovnou přímku o pětačtyřiceti stupních. Takhle se rodil náš úspěch.“ – Silverstein


Shane Told – zpěv, kytara

Neil Boshart – hlavní kytara

Josh Bradford – kytara

Billy Hamilton – basa, podpůrné zpěvy

Paul Koehler – bicí

Související články
Komentáře