10 let Silverstein: Příběh rockové věrnosti – část I.

Martin Wipplinger, 17.7.2010, 14:40

silverstein-10-main.jpgNa přelomu tisíciletí si parta hochů od pobřeží Ontarijského jezera, vesměs muzikantů působících ve vlastních kapelách, řekla, že by nebylo od věci čas od času spolu zajít po škole do garáže a tam vyloudit nějaký ten akord. Proč taky ne. Talent a láska k muzice jim v žádném případě nechyběly. Rozhodně za tím nebyla touha zalíbit se místní „Miss High School“. „Začali jsme pro zábavu, prostě aby bylo co dělat.“ Jak jejich původní studentské formace jedna po druhé dopisovaly poslední stránky svých kapitol, začali se tihle kanadští teenageři scházet častěji. Odehráli první středoškolská vystoupení a pomalu začali přemýšlet nad názvem, kterým by se mohli prezentovat. Ta historka je všeobecně známá. Když se hlava kapely Shane Told pustil do psaní prvních melodií, nechtělo se mu k nim vymýšlet text. Popadl proto první knihu, kterou našel v knihovně rodičů kamaráda Joshe Bradforda. Na jejím hřbetu stálo Shel Silverstein. Spisovatel knih pro děti a mimo jiné také textař, který za píseň A Boy Named Sue složenou pro Johnnyho Cashe obdržel Cenu Grammy, shodou okolností několik měsíců předtím zemřel doma ve Spojených státech. Jeho odkaz ale přežívá dál díky pětici, která už deset let hýbe světovou rockovou scénou a za tu dobu se pro mnohé stala ztělesněnou věrností a symbolem jednoty.

silverstein-10-whenbrokeniseasilyfixed.jpg

When Broken Is Easily Fixed

Label: Victory Records
Datum vydání. 20. květen 2003

Singly: Smashed Into Pieces, Giving Up

Nebýt studijních povinností, přežívala by parta, která první pořádný koncert odehrála 28. června 2000, od počátku neměnná dodnes. Takhle po ní zůstalo pouze debutové EP „Summer’s Stellar Gaze“. Původní kytarista Richard McWalter poté opustil rodné Ontario a přesunul se na druhý konec vlasti do Victorie v provincii Britská Kolumbie, aby se mohl věnovat studiu inženýrství. Místo něj se strunného nástroje chopil Neil Boshart. V tomhle složení známe Silverstein až do dnešních dnů. I další z členů začínajícího kanadského uskupení se chystali na vysokoškolská studia, jenže když si v říjnu 2002 talentovaných hudebníků všimli agenti vydavatelství Victory Records, o jejich budoucnosti bylo rozhodnuto. „To byla rozhodně největší změna v mém životě,“ připustil frontman Shane Told, který přiznal, že měl několik měsíců před podpisem smlouvy s labelem nabídku na to, aby zaujal místo basáka v doprovodné kapele zpěvačky Avril Lavigne. Z pocitu odpovědnosti ke své vlastní formaci ale odmítl a Silverstein se tak mohli pustit do nahrávání debutové dlouhohrající desky, které předcházelo ještě jedno EP – „When the Shadows Beam“.


Spolupráce s producentem Justinem Koopem vyústila v květnu 2003 v první studiovou placku „When Broken Is Easily Fixed“, k jíž nahrávání si Silverstein jako hosta pozvali Kylea Bishopa z ontarijské kapely The Black Maria. Ten přispěl zpěvem do písně When Broken Is Easily Fixed. V této době vznikly také první videoklipy, které Silverstein natočili k písním Smashed Into Pieces a Giving Up. Akustická verze skladby Red Light Pledge se o pár let později objevila na kompilaci „Punk Goes Acoustic 2“. Samotnému albu se dostalo pozitivního hodnocení, kdy kritici vyzdvihovali především hlasový projev zpěváka Tolda stejně jako to, že kapela založila svůj zvuk na kombinaci ema, hardcore-punku a metalu, kde se snoubila melodičnost s úderností a kytarovou přímočarostí. „Snažili jsme se vytvořit dynamický zvuk a rozličnost řevu a čistého zpěvu nám pomáhá vytvořit ty emoce a frustraci, které chceme předávat,“ okomentovali Silverstein základ svého zvuku. Desky „When Broken Is Easily Fixed“ se prodalo více než 200 tisíc kusů. Stále tu byl ale velký prostor k tomu posunout se kupředu.

Očima Michala Špačka:

„Debutovým albem ´When Broken is Easily Fixed´ se Silverstein dostali poprvé nejen do mého povědomí, ale stejně na tom asi bude i spousta dalších posluchačů rychlé post-hardcoreové hudby s kombinací čistých a vyřvaných vokálů. Z dnešního pohledu se nejedná o nikterak zázračný hudební produkt, tehdy však šlo o velice kvalitní a hlavně neobvykle chytlavou směsici silných emocí, líbivých melodií a efektních instrumentálních pasáží, které přinášely požitek především dlouhým zástupům múzicky nenáročné mládeže. Přestože kapela natočila několik dalších povedených desek, její nejznámější vlajkovou lodí pro mě stále zůstává právě ona povedená prvotina.“

silverstein-10-dicovering_the_waterfront.jpg

Discovering the Waterfront

Label: Victory Records
Datum vydání: 16. srpen 2005

Singly: Smile In Your Sleep, Discovering The Waterfront, My Heroine

Poté, co Silverstein oslavili vydání svého debutového alba spolu s přáteli z Alexisonfire vystoupením na domácí půdě v Burlingtonu, Ontario, věnovali následující více než rok a půl koncertování. V létě 2004 odjeli dokonce část Warped Tour, aby se v lednu následujícího roku poprvé představili mimo kontinent – na Britských ostrovech. To už byly v plném proudu přípravy nového materiálu, který s sebou nesl vlnu očekávání. Silverstein k jeho nahrávání odjeli do kalifornských studií Capitol a Maple Studios. Justina Koopa vyměnili za jeho slavnějšího kolegu Camerona Webba, do té doby známého především spoluprací s kapelami Zebrahead, Lit či Social Distortion. Frontman Shane Told později přiznal, že právě Webb byl tím producentem, který k Silverstein nejvíce pasoval. Produktem vzájemné náklonosti byla v srpnu 2005 druhá deska „Discovering the Waterfront“, opět vydaná prostřednictvím hudebního vydavatelství Victory Records. Více než 300 tisíc prodaných nosičů „vyspělejšího“ následovníka „When Broken Is Easily Fixed“ udělalo ze Silverstein jednoho z předních představitelů post-hardcoreu na severoamerickém kontinentu. „Po stránce hudební je určitě vyspělejší. S texty je to sranda. Jsou nepochybně lepší než na minulé desce, nesou větší význam a znějí normálněji, ale zase jsou méně poetické. Myslím si ale, že slovo vyspělý je v určitém směru hodně široký pojem a je až příliš používán,“ okomentoval Told vývoj, kterým tvorba Silverstein od debutové desky prošla.

„Discovering the Waterfront“ bylo předkládáno ostatním kapelám jako návod, jak vytvořit kvalitní emo-coreové album. Chytlavé, melodické kytarové linky kontrastující s Toldovým řevem udělaly ze Silverstein něco víc než jen obyčejnou screamo-hardcoreovou kapelu. Navíc se srdcem na pravém místě. Poté, co při autonehodě v průběhu turné The Never Sleep Again v roce 2005 zemřel bubeník zúčastněné kapely Bayside John „Beatz“ Holohan, věnovali Silverstein na zbylých vystoupeních píseň Discovering the Waterfront z nové desky jeho památce. „Kromě mých prarodičů mi nikdy předtím nikdo takhle blízký nezemřel, byla to ta nejtěžší zkouška, kterou jsem musel projít. Beatz mi řekl, že tenhle song miluje. Určitě nás každou noc sledoval, někdy to bylo opravdu hodně těžké,“ okomentoval bubeníkovu nešastnou smrt Told. Úspěšné album se stejně jako jeho předchůdce dočkalo reedice. Mimo obohaceného CD a nového přebalu obsahoval balíček také DVD se záznamem z vyprodaného vytoupení, které Silverstein odehráli právě v rámci The Never Sleep Again Tour v jejich oblíbeném Chicagu (rodiště Shela Silversteina) a několik videoklipů. Oficiálně byl uveden do prodeje 19. září 2006.

Očima Hansese:

„´Discovering the Waterfront´ si dosyta užijete i pokud zrovna Silverstein neholdujete. Do necelé třičtvrtě hodinky se povedlo napěchovat až pozoruhodné množství silných songů pop-punkoidního ražení, jejichž největší devízou jsou zdravě chytlavé melodie. Celou deskou rovněž prostupuje odér tvrdších hudebních kořenů, který spolu se syrovějším zvukem bez zbytečných kudrlinek dělá nahrávku mnohem bezprostřednější. Nejen díky tomu se druhá dlouhohrající deska rázem stala miláčkem téměř všech fanoušků a svůj statut nepřekonatelného klenotu si u mnohých podržela až do současnosti. Pokud se se Silverstein teprve seznamujete, neuděláte chybu, pokud sáhnete právě po ní.

silverstein-10-18candlestheearlyyears.jpg

18 Candles: The Early Years

Label: Victory Records
Datum vydání: 30. květen 2006

Na půli cesty se Silverstein rozhodli zmapovat svou dosavadní kariéru a vydali kompilační album „18 Candles: The Early Years“. Kapela se pro tento krok rozhodla především proto, aby si fanoušci připomněli první dvě na vlastní náklady vydaná EP „Summer’s Stellar Gaze“ a „When the Shadows Beam“, která vyšla pouze v limitovaném počtu. Deska obsahující více než sedmdesát minut hudby dále čítala živé i akustické skladby, stejně jako některé zremasterované verze písní z prvních dvou regulérních desek. Jako třešničku na dortu zařadili Silverstein také zmixovanou taneční verzi hitu Smile in Your Sleep. Vydání kompilační desky oslavila kapela společným koncertem s Protest the Hero a Cancer Bats.


Silverstein jsou:

Shane Told – zpěv, kytara

Neil Boshart – hlavní kytara

Josh Bradford – kytara

Billy Hamilton – basa, podpůrné zpěvy

Paul Koehler – bicí

Související články
Komentáře